karin-boslugunda-agriYUMURTALIK KANSERİ (OVER KANSERİ)

Op.Dr.Çağlar Çiftçi, Bodrum Kadınlar Kulübü için yumurtalık kanseri nedir, nasıl anlaşılır, teşhisi ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Over  kanserinin ortalama görülme yaşı genellikle 65 olmasına rağmen daha genç yaştaki kadınlarda da görülebilmektedir. Ailede over kanseri olması(Meme kanserinde olduğu gibi BRCA1 ve BRCA2 genlerinin etkisi var), çocuk olmaması ve geç doğurmak risk faktörleri arasında sayılabilir. Oral kontraseptifkulanımı ve çok sayıda çocuk koruyucu da diğer faktörler arasındadır. Vitamin D eksikliği de(güneş eksikliğinden kaynaklanan) risk faktörü olarak tartışılmaktadır.

Over kanseri nasıl semptom verir?

Yumurtalık kanserinin semptomları çoğu zaman barsak problemleri, yorgunluk, kanama bozuklukları gibi nonspesifikşikayetlerdir. Bu sebeple yumurtalık kanseri teşhisi gecikebilir. Hastaların %25’inde vajinal kanama görülür. Aile öyküsü veya diğer risk faktörler var ise,Menopozsonrası yıllık vajinal ultrason değerlendirmesi ve CA125 kan testi önerilir.

Yumurtalık kanseri nasıl teşhis edilir?

Ne yazık ki yumurtalık kanseri tanısını erken safhalarda koymak zordur. Özellikle ailede sık kanser görülen durumlarda önceden BRCA1 ve BRCA2 genlerinin tahlili (Serenity Testi),basit bir tükürük örneği alınarak kliniğimizde de yapılmakta ve risk değerlendirilebilmektedir.

Yumurtalık kanseri geç belirti verir.Yinede yıllık kontrollerini yaptıran bir kadında ultrasonda şüpheli bulgu erken tanıya yardımcı olur. Ancak kesin tanı çok ilerlemiş vakalar dışında over dokusunun patolojik incelemesi ile konulur.

Bu yüzden:

  • Ultrason görünümü olarak şüphe yaratan nitelikte bir kist saptandığında
  • Belli büyüklüğün üzerindeki kistlerde
  • Tıbbı tedaviye yanıt vermeyen kistlerde

Laporoskopiyapılarak veya açık ameliyat ile kist çıkarılır ve frozen denilen yöntem ile ameliyat esnasında incelenir. Eğer sonuç iyi huylu ise ameliyat sonlandırılır, kötü huylu ise ameliyat genişletilir.

Yumurtalık kanseri nasıl tedavi edilir?

Tedavi kanserin türüne, hastanın yaşına ve çocuğu olup olmadığına göre değişir. Çocuk isteğini tamamlamış hastalarda tedavi radikal bir ameliyattır. Bu ameliyat sırasında yumurtalıklar, tüpler, rahim ve lenf nodları çıkartılır. Ameliyat sonrası kemoterapi planlanır. Ancak hastanın çocuğu yok ise ve genç yaşta ise, yayılmamış vakalarda daha minimal bir cerrahi uygulanarak hastanın anne olma şansı korunmaya çalışılabilir.

OP.DR.ÇAĞLAR ÇİFTÇİ

ÖZEL GÜVENÇER & ÇİFTÇİ                                                                                                                      

SAĞLIĞI TIP MERKEZİ                                                                                                                        

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Etiketler :

Kullanıcı Yorumları


Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Benzer Haberler


13 Ocak 2020, Yorum Yapılmamış
13 Ocak 2020, Yorum Yapılmamış
27 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış
26 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış
26 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış
26 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış