3fistikBiraz açlık hissettiğimizde mutlaka bir şeyler atıştırırız. Bunların içerisinde yer fıstığı, ceviz, badem, fındık yer alıyor. Benim ve oğlumun ilk tercihi arasında tabi ki yer fıstığı var.

Yer fıstığı baklagiller ailesinden olan ve genelde direk tüketilmek ya da yağ yapılmak üzere kullanılan bir yiyecektir. Bu kuru yemiş aslen, Güney Amerika kökenlidir, fakat artık her yerde kolaylıkla bulunabilir.

Yer fıstığı, adı üzerinde yerde yetişen bir türdür ve sadece yediğimiz kısmı olan fıstığı değil, sapı ve kabuğu da başka alanlarda kullanılmak üzere değerlendirilmektedir.

Yer fıstığı, lezzetli bir atıştırmalık olması yanında, oldukça sağlıklı bir yiyecektir. Bu kuruyemişin içerisinde bulunan besin maddeleri insan sağlığı açısından oldukça faydalıdır.

Her gün belirli miktarlarda yer fıstığı tüketmek, sağlınıza birçok fayda sağlayacaktır. Örneğin yer fıstığı, doymamış yağ açısından zengindir. Bu yağ türü, kalp sağlığına dikkat edenlerin beslenme düzenlerinde mutlaka bulunması gereken bir yağ türüdür. Ayrıca yer fıstığı diğer birçok kuruyemişin aksine, içerdiği antioksidanlar bakımından birçok meyveye rakip olabilir.

Bu açıdan bakılınca mutlaka tüketilmesi gereken bir besin gibi gözükmektedir.

Etiketler :

Kullanıcı Yorumları


Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Benzer Haberler


21 Haziran 2020, Yorum Yapılmamış
09 Haziran 2020, Yorum Yapılmamış
09 Haziran 2020, Yorum Yapılmamış
18 Mayıs 2020, Yorum Yapılmamış
17 Mayıs 2020, Yorum Yapılmamış
14 Mayıs 2020, Yorum Yapılmamış