Vücudun Su Tutmaması İçin

23 Kasım 2015

Vücudun su tutmaması için 6 etkili yol!

Vücudun su tutması, dolaşım sisteminde veya doku boşlukları içinde gerçekleşir. Bu eller, ayaklar, ayak bilekleri ve bacaklarda şişmelere yol açabilir. Hamile kadınlar, uzun yolculuklar, yatalak hastalar yani fiziksel olarak aktif olmayan kişilerde daha sık ortaya çıkar. Ancak, su tutma, aynı zamanda böbrek hastalığı veya kalp yetmezliği gibi ciddi bir tıbbi durumun bir belirtisi olabilir. Eğer ani veya şiddetli su tutma yaşıyorsanız o zaman derhal tıbbi yardım alın. Ancak bir sağlık sorunundan kaynaklanmayan su tutma sıkıntısı yaşıyorsanız, o zaman size aşağıdaki yazımızı okumanızı öneriyoruz.

İşte  vücudun su tutmasını azaltmak için  6 yol…

  1. Az Tuz yiyin

Tuz, sodyum ve kloridden yapılmıştır. Sodyum vücutta su ile bağlanır ve hücrelerin dışındaki sıvı dengesini korumaya yardımcı olur. Sık sık tuzlu gıdalar tüketirseniz vücudunuz su tutar. Su tutmayı önlemek için öncelikle sodyumu azaltmanız gerekir.

  1. Magnezyum Alımını artırın

Magnezyum çok önemli bir mineraldir. Aslında, vücut işleyişi sağlamak için 300’den fazla enzimatik reaksiyonda yer alır. Magnezyum alımının artırılması su tutmayı azaltabilir. Kadınların günlük olan 200 mg maznezyum alması su tutmayı önlemeye yeterlidir. Magnezyumun zengin olduğu yiyecekler, fındık, kepekli tahıllar, bitter çikolata ve yapraklı yeşil sebzelerdir. İsterseniz, magnezyumu dışarıdan da alabilirsiniz.

  1. B6 vitamini alımını artırın

B6 vitamini birçok ilgili vitamin grubudur. Bunlar kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için önemlidir ve aynı zamanda vücudundaki bir çok başka işlevi de yaparlar. B6 vitaminin premenstrüel sendrom(regl öncesi şişkinlik) azalttığını çalışmalar sonrasında ortaya çıkmıştır. B6 vitamini açısından zengin gıdalar şunlardır: Muz, patates, ceviz ve et.

Avokado

Potasyum birçok önemli fonksiyonu olan bir minerallerdir. Örneğin, vücudun çalışmasını sağlayan elektrik sinyallerini göndermeye yardımcı olur. Aynı zamanda kalp sağlığını korur. Potasyum, sodyum seviyelerinin azaltılması ve idrar üretimini arttırarak iki ayrı yoldan su tutmayı önler. Muz, avokado ve domates potasyum oranı yüksek gıdalardan bazılarıdır.

  1. Karahindiba

Karahindiba uzun yıllar idrar söktürücü olarak kullanılan bir bitkidir. Doğal diüretikler daha sık idrar yaptırarak vücudun su tutmasını önler. Yapılan araştırmalarda, karahindibayı günde 3 kez içen kişilerin daha fazla idrara çıktıkları belirlenmiştir.

  1. Rafine karbonhidratlardan kaçının

Rafine karbonhidrat, kan şekeri ve insülin seviyelerini yükseltir. Yüksek ensülin düzeyleri, vücuttaki böbreklerin sodyum emilimini arttırmaktadır. Bu da vücutta daha fazla su kalmasına neden olmaktadır. Rafine karbonhidratlar, işlenmiş şeker, tahıl ve beyaz un.

Su Tutma azaltmak için Diğer Yolları

Yürüyüş yapın: Sadece yürüyüş yaparak kan dolaşımını artırabilir, böylece vücudunuzda sıvı birikmesinin önüne geçebilirsiniz. Daha fazla su içmek: Vücudunuz su tutuyorsa, daha fazla su içmeye çalışın.

Atkuyruğu: Bir çalışmaya göre, atkuyruğu otu, idrar söktürücü etkilere sahiptir.

Maydanoz: Bu bitki halk hekimliğinde bir diüretik bir üne sahiptir.

Hibiscus: Roselle, ebegümeci bir tür, bir idrar söktürücü olarak halk hekimliğinde kullanılmaktadır. Yeni yapılan bir çalışma bunu destekler sonuçlar ortaya çıkardı.

Sarımsak: soğuk algınlığı, üzerindeki etkisi bilinen sarımsak, tarihsel bir diüretik olarak kullanılmıştır.

Rezene: Bu bitki aynı zamanda idrar söktürücü etkilere sahiptir.

Mısır püskülü: Bu bitki geleneksel olarak tüm dünyada su tutma tedavilerinde kullanılmaktadır.

Isırgan otu: Bu su tutmayı önlemek için kullanılan başka bir halk çözümdür.

Kızılcık suyu: Kızılcık suyunun idrar söktürücü etkileri vardır.

mynet.com

Etiketler :

Kullanıcı Yorumları


Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Benzer Haberler


13 Ocak 2020, Yorum Yapılmamış
13 Ocak 2020, Yorum Yapılmamış
27 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış
26 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış
26 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış
26 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış