Uykusuz Kalmak Şişmanlatıyor Mu ?

24 Ekim 2018

640xautoÇoğu zaman farkında olmasak da gün içerisinde yaşadığımız zorlukların kaynağı; iyi bir uyku alamamış olmamızdan geliyor. İçinde bulunduğumuz düzen, insanları hep daha çok çalışmaya zorlarken, beslenme düzeninden uykuya kadar günlük yaşamımızda birçok noktayı geçiştirmemize, dolayısıyla sağlığımızı tehlikeye sokmamıza neden oluyor. Daha iyi koşullarda yaşama arzusu içinde bulunduğumuz çok çalışma halini, daha sağlıksız bir yaşama dönüştürüyor.

Gündüz uykusu halsizliğe neden oluyor

Uykunun kalitesini belirleyen en önemli etmenlerden bir tanesi, deliksiz ve kesintisiz olmasıdır. İkinci önemli durum ise sessiz ve karanlık bir ortamda uykunun sürdürülmesidir. Sessiz ve karanlık ortam özellikle melatonin hormonunun yeteri kadar salgılanması için önemlidir. Deliksiz ve kesintisiz uyku için her ne kadar sessizlik ve karanlık önemli ise de kişinin solunum yollarında bir problem olmaması da gereklidir. Solunum yollarındaki darlıklar ve fazla kilo, yeteri kadar nefes alamamaya bu da horlama ve uykuda solunum durmasına neden olur.

Uyurken bile kilo vermek mümkün

Kaliteli uyku ve uykuda kilo vermenin en önemli yollarından biri, aç uyumaktır. Akşam yemeğinden sonra hiçbir şey yememek uyku sırasında büyüme hormonunun daha çok salgılanmasına yol açar. Büyüme hormonu yükselmesi hem metabolizmanın hızlanmasını hem de yaşlanma sürecinin gecikmesini sağlar. Bu durumda uyurken bile kilo verebilmek mümkün oluyor. Ayrıca akşam yemeğinden sonra özellikle meyve yememeye özen göstermek gerekiyor. Çünkü meyvelerin şeker oranı çok yüksek ve akşam meyve yediğinizde vücutta insülin hormonu daha çok salgılanıyor. Bu durum yağlanma sürecini hızlandırıyor.

En az 5 saat uyku şart

Yetersiz uyumak vücudun insüline karşı daha dirençli hale gelmesine ve şeker metabolizmasının bozulmasına yol açıyor. Vücuttaki insülin direncinin artması, vücudu daha fazla insülin salgılamaya yöneltip diyabet hastası olmaya neden olabildiği gibi, salgılanan yüksek miktardaki insülin özellikle göbek bölgesinde yağ olarak geri dönüyor. Günde 5 saatten daha az uyuyanların şeker hastalığına yakalanma risklerinin daha yüksek olduğu ön görülüyor.

Doğru yatak seçimi kaliteli bir uykunun ön koşulu

Kaliteli bir gece uykusu, gün içinde fiziksel ve zihinsel açıdan rahat etmemiz için büyük önem taşır. Bilinçsiz ve deneme-yanılma yöntemleriyle yapılan yatak seçimleri sık sık bölünen veya dinlenmeden tamamlanan uyku; yorgunluk, konsantrasyon eksikliği, stres, iş gücü kaybı gibi olumsuzluklara neden olur. Uykusuzluk özellikle kronik bir hal aldığında, bağışıklık ve onarım sistemlerimizi tehlikeye sokar. Enfeksiyonlar ve çeşitli hastalıklara yakalanma riskini artırır. İyi bir uyku yaşam kalitemizi yükseltir. Uyku sırasında kendini en etkili biçimde tamir eden beden bu sayede o günün getirdiği fiziksel, zihinsel ve duygusal stresten arınma şansını elde eder. Dikkat edin, bir veya iki gece üst üste geç yattığımız, uykumuzu alamadığımız zaman kendimizi aksi, hırçın veya isteksiz hissederiz. Bütün bu olumsuzlukları engellemek için Yataş Uyku Laboratuvarı’nın detaylı araştırmalar sonucu oluşturduğu algoritmalar ile Smart Match Yatak Bulma Analizi hazırlanmış. Smart Match uygulaması, size özel bilgileri ve uyku ihtiyaçlarınızı değerlendirerek kendiniz için en doğru yatağı kolayca bulmanızı sağlıyor. Üstelik bu uygulama sonucu size önerilen Yataş yatağı aldığınızda, 120 gün deneme süresinde memnun kalmazsanız değişiklik yapma hakkına sahip oluyorsunuz.

Etiketler :

Kullanıcı Yorumları


Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Benzer Haberler


21 Haziran 2020, Yorum Yapılmamış
09 Haziran 2020, Yorum Yapılmamış
09 Haziran 2020, Yorum Yapılmamış
18 Mayıs 2020, Yorum Yapılmamış
17 Mayıs 2020, Yorum Yapılmamış
14 Mayıs 2020, Yorum Yapılmamış