Şifa Dolu Mandalinanın Faydaları

25 Kasım 2015

1017203_620x413Kış meyvelerinden mandalina tezgahlardaki yerini aldı. Bol C vitamini deposu mandalinanın faydalarını sizler için derledik. İşte ağızda hoş bir tat bırakan direnci artıran, sodyum, potasyum, fosfor zengini olan mandalinanın diğer faydaları.

Güneşin etkilerini yavaş yavaş yitirdiği bu günlerde kış mevsimi de kendini hissettirmeye başladı. Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte hastalıklarında artması nedeniyle bolca tüketilen mandalina grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklarda bedenin direnci artırmada büyük rol oynar. Şeker hastalığı, karaciğer rahatsızlıkları, yüksek tansiyon gibi hastalıklara iyi gelen mandalinanın faydalarını haberimizde bulabilirsiniz. Saçların hızlı uzamasını sağlayan, beyazlamasını bile yavaşlatan mandalinanın faydalarını, mandalina reçeli tarifini ve mandalina kabuğunun nasıl tüketilmesi gerektiği de haberin detaylarında. Turunçgillerin yanı sıra mandalinanın birçok ciddi rahatsızlığa karşı etkili olduğunu belirten uzmanlar, bu mucize meyvenin faydalarını ise şöyle sıraladı:

Mandalina yemek kanser riskini azaltıyor!

1-İltihapları önler:
Beden sağlığı için gerekli doğal vitaminleri içerir. C vitamini zengini mandalina antioksidan etkisiyle iltihapları da önler.

2-Küçük kesiklere merhem:
Küçük kazalarda oluşan minik kesiklerin iyileşmesi süresini hızlandırır.

3-Demir ihtiva eder:
Yiyeceklerdeki demiri emerek vücuda faydalı hale getirir.

4-Kolesterole kalkan:
Mandalina bağırsakta kolesterol emilimini sınırlandıran pektin ve hemi-selüloz gibi liflerden oluşur. Kolesterolü dengede tutar.

5-Uykusuzluğa son:
Akşam yemeklerinden sonra yenen mandalina sinirleri gevşetir, rahat uyumanızı sağlar.

6-Kronik hastalıkları önler:
Birçok meyvede olduğu gibi mandalina da vücudun kalp-damar hastalıklarına karşı direncini artırır. Kansere karşı korur.

7-Cilt sorunlarını ortadan kaldırır:
A vitamini kaynağı mandalina sivilce gibi cilt hastalıklarına ilaç gibi gelir. Yaşlanmanın belirtileri, ortadan kaldıran bu meyve kolajen yapımını artırırk pürüzsüz br cildi sahip olmanızı sağlar.

8-Saçları uzatır:
Mandalina saçların hızlı uzamasında etkilidir. Ayrıca saç beyazlamasını da yavaşlatır.

MANDALİNA KABUĞU

Mandalina kabuğunun, kötü kolesterolü düşürücü etkisi, hazımsızlığı azaltılması, bağırsakları çalıştırması ve yüksek dozda C vitamini içerdiğinden bağışıklık sistemini güçlendirdiği tartışılmaz. Yapılan çalışmalarda, mandalina kabuğunda bulunan tangeretin denilen maddenin beyin tümörlerinin en tehlikesi olan Glioblastomada tümörünü küçülttüğü gösterilmiştir. Beyin tümörü olan hastalarda günde beş mandalina, bir portakal, bir limon kabuğunun beraber çekilerek, içine çok az bir tatlandırıcı konup tüketilmesinin beyin tümöründeki ödemin azalmasını sağladığı gösterilmiştir.

mynet.com

Etiketler :

Kullanıcı Yorumları


Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Benzer Haberler


13 Ocak 2020, Yorum Yapılmamış
13 Ocak 2020, Yorum Yapılmamış
27 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış
26 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış
26 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış
26 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış