Detoks nedir?: Detoks, vücudumuza çeşitli sebeplerle oluşan yada giren ve atık madde olarak dışarı atılamayan zararlı toksinlerden kurtulmaktır. Detoks  nasıl yapılır, hangi gıdalar yenmelidir? Senede bir defa on gün boyunca aşağıdaki detoks kürü programını uygulayabilirsiniz:

Birinci gün: Bütün yağları (soslar, tereyağı, zeytinyağı…) diyetinizden çıkartın. Et ve süt ürünlerini de yememeye çalışın.

İkinci gün: Gün boyunca bir tek cins meyve yiyin (elma, üzüm ya da ananas gibi). İstediğiniz miktarda doğal haliyle komposto ya da meyve suyu şeklinde tüketebilirsiniz.

Üçüncü gün: Aynı şeyi başka bir meyve ile yapın.

Dördüncü ile altıncı gün arası: Sebzeleri yeniden diyetinize dahil edin. Yağsız, buharda pişirin, çiğ salata yiyin. Yemeden önce üzerlerine bir kaşık zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Meyve yemeye devam edin.

Yedinci gün ile onuncu gün arası: Feküllü yiyecekleri az miktarda tekrar diyetinize dahil edin (esmer pirinç, kepekli ekmek).

Bu on gün boyunca bol miktarda su, yeşil çay ve bitki çayları içmeye devam edin. En az iki günde bir defa, yarım saat egzersiz yapın (hızlı yürüyüş, jimnastik, tenis, vs.).

Her gün 15 dakika nefes egzersizleri yapın. Sırt üstü yatıp karın nefesi çalışabilirsiniz. Burnunuzdan nefes alıp karnınızı şişirin, nefesinizi biraz tutun, sonra yavaşça tekrar burnunuzdan nefes verin.

Mümkünse saunaya gidin, hamamda kese yaptırın, masaj yaptırın.

En kötü ihtimalle evde kendi kendinize sakinleştirici bir yağ ile masaj yapın. Daha sonra da uzun bir banyo yapıp vücudunuzu keseleyin. Bu detoks kürünü uygularsanız mutlaka sonuç alırsınız.

Etiketler :

Kullanıcı Yorumları


Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Benzer Haberler


14 Kasım 2019, Yorum Yapılmamış
14 Kasım 2019, Yorum Yapılmamış
08 Kasım 2019, Yorum Yapılmamış
06 Kasım 2019, Yorum Yapılmamış
18 Ekim 2019, Yorum Yapılmamış
18 Ekim 2019, Yorum Yapılmamış