Kadınlarda görülen kanser türleri arasında ilk sıralarda yer alan meme kanserinden, taze meyve ve sebze tüketilerek korunabileceği bildirildi. Dr. Çağatay Erden Daphan yaptığı açıklamada, sebze ve meyveyi daha çok tüketmenin meme kanseri için koruyucu olduğunu vurguladı.

Taze meyve ve sebze yemenin sadece meme kanseri için değil, özellikle mide ve bağırsak kanserleri için de son derece faydalı beslenme alışkanlıkları arasında yer aldığına işaret eden Çağatay Erden Daphan, bu besinlerle alınan lif ve antioksidanın vücut için çok faydalı olduğunu kaydetti.

Havuç, tatlı patates, ıspanak ve bal kabağı kanserden koruyor

Yapılan araştırmalarda özellikle ‘karotenoid’ denen maddelerin içinde bulunduğu turuncu, kırmızı sebze ve meyveleri içeren diyetin, sigara içen ya da fazla kilolu olan kadınlarda meme kanseri riskini azalttığı bulunmuştur. Bu maddeler en çok havuç, tatlı patates, ıspanak ve bal kabağında bulunmakta. Bu maddelerin kanda daha yüksek seviyede bulunduğu kadınlarda meme kanseri riskinde azalma saptanmış.

Taze sebze meyveyle beslenme önemli ancak yine rahatsızlıklarda genetik faktörler de göz ardı edilemez. Ailesinde hikayesi bulunan, yüksek meme kanseri riskine sahip kadınlarda böyle bir diyetin ‘kansere yakalanma riskini tamamen azaltacağı’ yanılgısına da düşülmemesi gerekiyor.

Pek çok risk faktörü var

Çağatay Erden Daphan, meme kanserinin çok yönlü bir hastalık olduğunu ve tedavisinin de çok yönlü olabileceğini aktararak, “Cerrahiyi mutlaka tedavinin bir yerinde olmasını arzu ediyoruz. Günümüzde kabul edilen en büyük tedavi şekli, cerrahi tedavidir. Radyasyona maruz kalanlarda da meme kanseri riski artırıyor. Daha önceden tanı konmuş, meme kanserine dönüşebilecek bazı hastalıklar var. Meme süt kanallarının genişlemeleri ya da tabakalarının artışları, bu hastalıkların daha önceden var olması, tanı konması meme kanseri riskini artıyor” dedi.

Meme kanserinin nedenleri nelerdir?

Obezite, diyabet, uzun süre hormon ya da doğum kontrol hapı kullanımı gibi bazı etkenler de meme kanserine neden olabilen risk faktörleri arasında sayılabilir. Adet kanamalarının yıllarca devam etmesi, yani erken yaşta başlaması geç bitmesi, doğum yapmamış ya da emzirmemiş olmak, stresli bir hayat sürmek, kötü yağlardan oluşmuş diyetlerin alınması da yine meme kanseri için risk faktörüdür.

mynet

Etiketler :

Kullanıcı Yorumları


Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Benzer Haberler


14 Kasım 2019, Yorum Yapılmamış
14 Kasım 2019, Yorum Yapılmamış
08 Kasım 2019, Yorum Yapılmamış
06 Kasım 2019, Yorum Yapılmamış
18 Ekim 2019, Yorum Yapılmamış
18 Ekim 2019, Yorum Yapılmamış