SERMINÖzel Güvençer &Çiftçi Kadın Sağlığı Tıp Merkezi  doktorlarından Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Şermin Güvençer Bodrum Kadınlar Kulübü için Rahim Ağzı Kanseri ile ilgili bilgisini paylaştı.

Rahim ağzı kanseri kadınlar da 2. sık görülen kanserdir (Meme kanserinden sonra).İnvasiv rahim ağzı kanseri 60% ölüm oranı ile kadınlarda ölüm sebepleri arasında birincidir. Rahime ağzı kenaserinin sebebi HP virüs (belli tipleri) enfeksiyonudur. HP virüsü cinsel yol ile bulaşır (Cinsel Yol ile Bulaşan Hastalıklar). Erken evreleri semptom vermez. Erken tanı için rutin Pap smear testleri yapılır. HPV Aşısı rahim ağzı kanserinden korur.

Rahim ağzı kanseri en sık 45-55 yaş arası teşhis edilir. Kanser öncüleri doku değişiklikleri 20-30 arası kadınlarda bulunur. 65 yaş üzere kadınlarda yine bir artış görülür.

Rahim ağzı kanserlerin hemen hemen hepsinde yüksek risk tipi HPV enfeksiyonu mevcuttur.

Yüksek risk HPV enfeksiyonunu kansere dönüşmesini artıran risk faktörleri:

  • Sigara kullanımı
  • Uzun süre oral kontraseptif kullanımı
  • Çok sayıda doğum
  • İmun sistem bozukluklarıdır.

Rahim ağzı kanseri nasıl gelişir?

Rahim ağzında doku değişikleri basamak basamak ilerler. Bunlar CIN I CIN II CIN III olarak sınıflandırdığımız doku bozukluklarıdir. CIN III doku değişikliği çok yüksek oranda kansere ilerliyen evredir. Bu kanser öncüsü değişiklikler Pap Smear Testi ile teşhis edilebilir ve tedavi edilmesi kolaydir. Şüpheli vakalarda Kolposkopi (rahim ağzı bölgesi büyüteçli kamera ile görüntülemesi) incelemesi yapılabilir.

Rahim ağızı kanserinin tedavisi nedir?

  • Kanser öncüsü rahim ağzı değişiklikleri (Rahim ağzı yaraları):

Bu doku patolojileri duruma göre koter ile yakarak (Koterizasyon), dondurarak (Kriyoterapi) veya lokal bir müdahale ile kesilerek (Konisasyon) veya lazer ile kazıma yöntemi (LEEP) ile tedavi edilir.

  • Rahim ağzı kanseri:

Rahim ağzı kanser tedavisi ameliyatdır. Ameliyatın büyüklüğü kanserin evresine göre değişir. Erken evrlerde rahim ağzı alınması yeterli olabilr. Çoğu hastada rahimin tümü alınır ve batın dan lenf nodu alınır. Patoloji sonuçlarına göre radiyoterapi planlanır.

Op.Dr.Şermin Güvençer

Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

 

Etiketler :

Kullanıcı Yorumları


Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Benzer Haberler


03 Şubat 2020, Yorum Yapılmamış
03 Şubat 2020, Yorum Yapılmamış
13 Ocak 2020, Yorum Yapılmamış
13 Ocak 2020, Yorum Yapılmamış
27 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış
26 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış