Oryantasyon

Oryantasyon kelimesinin kökeni yönlendirme, yön verme, kılavuzluk etme den gelmektedir. Eğitim hayatı içerisinde ise okula uyum haftası anlamına gelir. Okulların yeni açıldığı şu sıralar çocuklarını Kreş ve Anaokuluna kayıt eden ebeveynlerin ilk olarak karşılaşacağı bu uyum sürecinin içeriğinde neler vardır?

Oryantasyonun süreci nedir?

Okulda kalma süreci çocuğun mizacına göre kademeli olarak arttırılır. Oryantasyon Programları genelde akademik yılın başlayışından 1 veya 2 hafta önce start alır. Başlangıçta çocuk birebir öğretmeniyle olur ve çocuğun istekleri doğrultusunda bir oyun ortamı hazırlanır. Deneyimli Eğitimciler eşliğinde çocuk maksimum 40 dakika okulda kalmalıdır. Oryantasyonun süreci çocuğun geçmişteki gelişim öyküsü, anneye olan bağlılığı/bağımlılığı, velinin koordinasyonuna ve de en çok Velinin kararlılığına bağlıdır. Yıl içinde okulumuza yeni katılan çocuklar için öğretmenleri ve uzman pedagog/psikolog gözetiminde her gün çocuğun okulda kalma süresi uzatılarak uyumu sağlanır.

Oryantasyonda Veli’yi neler bekliyor?

Çocuk okula gelmeden önce evde ebeveyn tarafından psikolojik olarak hazırlanmalı. Park, alışveriş merkezi vb. yerlere götürüyorum diyerek okula gelen çocuklar okula ilk geldiklerinde büyük bir hayal kırıklığı ile karşı karşıya kalıyorlar.

Kendi Anne ve Babaları bile onlara gerçeği söylemiyorlar ise, öğretmenlere nasıl güvenebilirler’ki?

Çocuğa bu güveni ilk olarak Anne ve Babanın vermesi gerekiyor. O yüzden gideceğiniz yerde ‘okul’ kelimesini telafuz etmeden, çocuğunuzu bir çok oyun arkadaşı ve oyuncağın beklediği bir yere götüreceğinizin ipucunu verebilir, zaman içerisinde anaokulu kelimesini telafuz edebilirsiniz.

Bu süreç ’de en önemli faktörlerden biri velinin öğretmen ile koordineli çalışmasıdır. İlk gün Veli çocuğa eşlik etse de ilerleyen günlerde bu ilişki yavaş yavaş sınırlandırılır. Bu zaman içerisin ‘de Veli Okulun Pedagoğu ile görüşme içerisinde kalıp oryantasyon süreci ile bilgiler edinebilir. Burada önemli olan kilit nokta, çocuğun ihtiyaç duyduğu halde bağlı olduğu ebeveynin o an orada bulunması ve güven sağlaması. İlk günler hep sadece çocuk için zor bir süreç olduğu düşünülse‘de veli için’de kolay bir aşama olduğu söylenemez. Dünyadaki en önemli varlıklarından ilk kez ayrılıp endişe içinde olan velilerimiz çocuklarının biraz ağladığını gördüklerinde oryantasyonu yarıda bırakıp çocuğa daha fazla zarar veriyorlar. Burada önemli olan kararlılık ve geçici sıkıntıların yaşanabilir olduğunu bilmek. Okul hayatını artık gelecekteki uzun zaman dilimi içerisinde planlı bir şekilde yürütmeye kararlı olmak, bu süreci hem veli hem çocuk için daha keyifli bir hale dönüştürebilir.

Öğretmenin oryantasyondaki görevleri nelerdir?

Öğretmen ise çocuğa yönelik minik etkinlikler planlayabilir. Eğer birlikte bir etkinlik yapılacak ise bunu ya bitirmemeli yada yarın tekrar gelirken getirmesi için sorumluluk vermeli. Yani çocuğun ertesi gün tekrar okula gelmesi için bir sebebi olmalı. İlk günden doyuma ulaşmamalı. Merak uyandırılmalı ki bir dahaki gelişi onun için bir haz duygusuna dönüşsün.

Çocuğunuzu Oryantasyonda neler bekliyor?

Çocuk okula ilk geldiğinde endişe, korku veya öfke içindedir. Her öfke bir korkuya bağlıdır. O tarihe kadar anne ile sembiyotik yaşam ( Anne ile çocuğun ortak yaşamı )   içinde olan çocuk ilk kez ondan ayrılma ile karşı karşıya gelir ve kafasında bir sürü soru işareti ve korkular oluşur. Acıkırsam karnımı kim doyuracak, tuvaletimi nereye yapacağım gibi endişelerin doğması çok normaldir. Yetişkinlerin bile yeni bir iş yerine başladıkları ilk hafta Oryantasyon eğitimine ihtiyaçları vardır.

Öğretmenler için doğal olan bu süreç, Ebeveyn tarafından da anlayış ve sabırla karşılandığında sonuç çocuk-ebeveyn ve okul açısından sevindirici olacaktır.

 

Uzm. Pedagog

SİNEM ALICI

Etiketler :

Kullanıcı Yorumları


Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Benzer Haberler


30 Kasım 2019, Yorum Yapılmamış
27 Kasım 2019, Yorum Yapılmamış
14 Kasım 2019, Yorum Yapılmamış
01 Kasım 2019, Yorum Yapılmamış
23 Şubat 2017, Yorum Yapılmamış
01 Kasım 2016, Yorum Yapılmamış