Okul Çağındaki Çocuklarda Beslenme

08 Ekim 2015

Okulların başlaması ile birlikte çocuklarda yeme düzeni de değişti. Sağlıklı bir vücut, zihin gelişimi ve başarı için dengeli ve doğru beslenmeleri çok önemli.

Süt ve yoğurt dikkat kabiliyetini desteklerken, kuru baklagiller güçlü bir hafızaya sahip olmalarını sağlıyor.

Yumurta içeriğinde bulundurduğu proteinden dolayı, en kaliteli protein kaynağı. Hafızayı güçlendiren besinlerin başında geliyor. Yumurtayı her gün haşlama, omlet,sahanda yemesini sağlamanız gerekiyor.

Süt-Yoğurt kalsiyum açısından 2-3 su bardağı süt veya yoğurt tüketmeliler.

Balık omega 3 yağ asidinden dolayı, hafta 2-3 kez balık yemeliler.

Ceviz öğrenme fonksiyonlarını geliştirdiği için kahvaltıda yada ara öğünlerde 2-3 tam ceviz yemesinde fayda var.

Tam buğday , kan şekerindeki ani dengesizlikleri önleyerek çocukların uyuklamalarını önler. Tam buğday unundan yapılan kek, krep ve ekmek başarıyı artıracak sağlıklı bir seçim olacaktır.

Demir eksikliğinden doğan odaklanamama okul performansında düşüklüğüne neden olacağından dolayı, her gün 1 tatlı kaşığı pekmez demir açısından ve kemik gelişimi için oldukça faydalı.

Sinir sistemi ve zeka gelişiminde büyük rol alan çinkonun en önemli kaynağı kırmızı ettir. Yapılan çalışmalarda B12 unutkanlık için bire bir olduğu bilinir. Çocuklara hafta da 2-3 kez kırmızı et tüketmeli. Kırmızı etin içinde bulunan demirden maksimum düzeyde faydalanmak için  etin yanından C vitaminden zengin limonlu bir salata tercih edilebilir.

Kuru fasulye, nohut, mercimek vitamin ve mineral deposu olması nedeni ile, Haftada 2-3 kere kuru baklagil yemeleri çok önemlidir.

Etiketler :

Kullanıcı Yorumları


Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Benzer Haberler


27 Kasım 2019, Yorum Yapılmamış
14 Kasım 2019, Yorum Yapılmamış
06 Kasım 2019, Yorum Yapılmamış
01 Kasım 2019, Yorum Yapılmamış
23 Ekim 2019, Yorum Yapılmamış
22 Ekim 2019, Yorum Yapılmamış