Mis Gibi Bodrum Seferberliği Başladı

26 Aralık 2019

mis6a30e32e56fce5cf381895dfe6ca7b6f23-12-19_157710078478837BODRUM’A “AKILLI ATIK YÖNETİMİ” SİSTEMİ GELİYOR

Bodrum Belediyesi, “Mis gibi Bodrum” için kolları sıvadı. Turizm kenti Bodrum’un çöp sorununu ortadan kaldırmak ve Bodrum sokaklarını pırıl pırıl yapmak için harekete geçen Belediye Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ile Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, karada ve denizde “kolektif temizlik hareketi” başlattı. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın talimatı doğrultusunda hayata geçirilen Akıllı Atık Toplama Yönetimi kapsamında ilk olarak Bodrum Yarımadası’nda evsel atık ve çöp yoğunluğunun en üst düzeyde olduğu KARA NOKTA’lar tespit edildi.  Bodrum genelindeki toplam 6 bin çöp noktası için uzun soluklu bir eylem planı hazırlandı.

Bodrum Belediyesi tarafından başlatılan “Topyekün Temizlik Hareketi” kapsamında yürütülen Temiz Bodrum projesinde Akıllı Atık Toplama ve Kent Temizliği Yönetimi, Sıfır Atık Proje Uygulaması, Park Bahçe ve Budama Atıkları Toplama Günleri, Eğitim ve Bilinçlendirme Çalışmaları, Deniz dibi Temizliği, Konteynır Giydirme/ Tamir Bakım ve Dezenfeksiyon Çalışmaları, Geri Dönüşüm / 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi, Hafriyat, Bahçe Atığı Denetim Ekibi ve  Talep ve Şikayetlerin Değerlendirilmesi konu başlıklarında çalışmalar başlatıldı.

YENİ NESİL KONTEYNIRLAR GELİYOR

Akıllı Atık Toplama ve Kent Temizliği kapsamında halihazırda kullanımı devam eden 750 lt kapasiteli çöp konteynırları yerine, 3 tonluk yeni nesil konteynırlar yerleştirilecek. İlk etapta, 37 adet konteynırın alımı tamamlandı. Soğuğa ve güneş ışınlarına dayanıklı konteynırlar, atık çöp sularının dışarı sızmasın önlemek üzere tasarlanmış 250 litrelik depoya sahip. Akıllı atık toplama sistemi için sensör yerleştirilecek olan bu konteynırların izleme ve takibi online olarak yapılacak. Her biri 3 ton ağırlığındaki konteynırlar, uzaktan kumandalı, tam elektronik sistemli Çok Amaçlı Çöp Aracı-ÇAÇA tarafından toplanarak düzenli olarak temizlenecek.

Yeni nesli çöp konteynırları ÇAÇA’nın tedarik edilmesiyle birlikte Bodrum Yarımadası’nda tespit edilen ÇÖP KARA NOKTALARI’na yerleştirilmeye başlanacak.  Toplamda 200 adet yeni nesil konteynırın Bodrum’un çöp yoğunluğu en yüksek olan bölgelerinde peyderpey hizmete sunulacağı bildirildi. Bu arada mevcut konteynırlar da yeşil çitlerle giydirilerek görüntü kirliliğinin önüne geçilmesi hedefleniyor. Konteynırların tamir, bakım ve dezenfeksiyon işlemleri de belli bir program dahilinde sürdürülüyor.

Etiketler :

Kullanıcı Yorumları


Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Benzer Haberler


03 Şubat 2020, Yorum Yapılmamış
03 Şubat 2020, Yorum Yapılmamış
13 Ocak 2020, Yorum Yapılmamış
13 Ocak 2020, Yorum Yapılmamış
27 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış
26 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış