Mevsim Geçişlerinin Olumsuz Etkisi

15 Ekim 2019

36852Mevsim değişikliği evrende yaşayan tüm canlılar üzerinde hem mental hem de fiziksel değişikliklere sebebiyet verir. İşte mevsim geçişlerinin olumsuz etkilerinden korunmak için mutlaka yapmamız gerekenler…

Mevsim geçişleri türlü uyku ve yeme bozuklukları gibi sağlık sorunlarına veya depresif ruh haline neden olabilir. Bu mevsim değişikliklerinde meydana gelen değişimleri iyi bir şekilde anlamalı, tanımalı ve buna göre hareket etmeliyiz. Aksi takdirde hem biyolojik hem de mental olarak etkilenmemiz söz konusu olabilir.

Her mevsim geçişinin farklı bir etkisi vardır. Fakat kışa geçiş gerçek anlamda depresif bir ruh hali yaşamamıza sebebiyet verir.

Mevsim değişiklikleri esnasında birçok sorun yaşanabilir. Bunların arasında; enerji azalarak yorgun hissetmek,  saç dökülmeleri ile karşı karşıya kalmak, uyku bozuklukları, vücutta bölgesel ve genel ağrılar, iştahın aşırı artması veya azalması ve depresyon gibi durumlar vardır.

Mevsim geçişlerinin etkileri göz önünde bulundurulduğunda, bu etkilerden korunmak için mutlaka yapmamız gerekenler vardır. Bunların arasında; hedefler belirlenerek bu hedeflerin doğrultusunda küçük de adımlar atılmalı, alkol ve sigara tüketilmemeli, zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalı, olmayacak beklentilerden uzak durulmalı, pozitif duygular üzerinde yoğunlaşılmalı, neşeli ve muhabbeti güzel arkadaşlıklar edinmeli, aşırı çalışılmamalı ve çalışma esnasında küçük molalar verilmeli, ara sıra tatile çıkılmalı, sağlıklı beslenme ve uykuya önem verilmelidir.

Etiketler :

Kullanıcı Yorumları


Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Benzer Haberler


13 Ocak 2020, Yorum Yapılmamış
13 Ocak 2020, Yorum Yapılmamış
27 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış
26 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış
26 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış
26 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış