20181010115743_kenttv_haber_606MEVSİM GEÇİŞLERİNDE VİRAL HASTALIKLARA DİKKAT!

Bodrum Clinic International Tıp Merkezi’nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olarak hasta kabulüne başlayan Dr. Deniz Oral, çocuklarda mevsim geçişlerinde viral hastalıklar konusunda anne-babaları uyardı.

Sözlerinin başında Bodrum’da çocuklara yönelik vereceği sağlık hizmetlerinden de bahseden Oral, “Bodrum’da çocuk hastalarımıza yardımcı olmak adına düzenli aşı protokolleri, sağlam çocuk takipleri, acil servis hizmetlerinde gerektiğinde 24 saat görev yapmak üzere Clinic International Tıp Merkezi’nde göreve başladık. Bununla ilgili ebeveynlerimizle güzel diyaloglar kurarak mevsim hastalıklarını da takip edeceğiz. Bunları yaparken de kendimizi güncelleyeceğiz. Burada güzel işlere imza atacağız” ifadelerini kullandı.

Çocuklarda mevsim geçişlerinde viral hastalıklar konusunda bilgiler aktaran Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Deniz Oral, “Bugün size pediatrik hastalıklarda özellikle mevsim geçişlerinde sıkça karşılaştığımız viral hastalıklardan bahsedeceğim. Bahar aylarında gerek okul çağı çocuklarında, gerek oyun çağı çocuklarında viral enfeksiyonlar dediğimiz; sinüzit, gribal enfeksiyon, nezle, soğuk algınlığı ile kendini gösteren semptomlar görülür. Bunlar, öksürük, burun akıntısı, gözlerde yaşarma, halsizlik şeklinde kendini belli eden, hafif veya orta yükseklikte ateşle birlikte seyredebilen enfeksiyon çeşitleridir. Toplu taşıma araçlarında, okul taşıtlarında ve uygunsuz, hijyenik olmayan koşullarda, havalandırılmamış kapalı ortamlarda bulunmakla ve ellerin sağlıklı bir biçimde yıkanmaması ile kolaylıkla bulaş göstermektedir” dedi.

Mevsim geçişlerindeki viral hastalıklardan sakınmak için dikkat edilecek noktalardan da bahseden Oral, “Çocuklarımıza güzel bir şekilde el yıkamayı öğretmek, kirli ellerle koltuk başlarına, koltuk kolçaklarına, tutunma yerlerine dokunmamak, aksırırken, öksürürken veya hapşırırken mutlaka el veya mendil yordamıyla ağzımızı kapatmak, ellerimizi güzel koşulları sağlayarak uygun hijyende yıkanmasını sağlamaktır. Bu konudaki gerekli eğitimleri hem biz doktorlarınızdan, hem de aile içi eğitimlerde bir yük görmeden titizlikle öğretmeli ve üzerinde durmamız gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: https://www.kenttv.net/haber.php?id=43397

Etiketler :

Kullanıcı Yorumları


Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Benzer Haberler


21 Haziran 2020, Yorum Yapılmamış
09 Haziran 2020, Yorum Yapılmamış
09 Haziran 2020, Yorum Yapılmamış
18 Mayıs 2020, Yorum Yapılmamış
17 Mayıs 2020, Yorum Yapılmamış
14 Mayıs 2020, Yorum Yapılmamış