1_255201215944_34552Kışın Kilo Vermenizi Sağlayacak Tavsiyeler

Öğün Atlamayın

Her atladığımız öğün, daha çok acıkmamıza, metabolizmamızın yavaşlamasına ve sonraki öğünlerde normalden fazla yiyecek tüketmemize neden olmaktadır. Bu durumda kilo almak kaçınılmaz olur. Öğle yemeklerinde hafif atıştırmalar, salata gibi düşük kalorili öğünler yerine daha doyurucu yiyecekler tercih edip, hafif yemekleri akşam öğününüze saklayın. Akşam saatlerinde yavaşlamaya başlayan metabolizma fazla enerjiyi kullanamaz ve kilo almaya başlarız.

Sabah kahvaltı yapmadan güne başlamak, kilo almak için her zaman kapıları açar bunu unutmayın. Beyaz ekmek, margarin, tereyağ, 1 tatlı kaşığından fazla reçel/bal tüketmeyin. Beyaz ekmek yerine kepekli, tam buğday, çavdar vb. çeşitleri tüketmek kalori alımımızı çok fazla değiştirmeyebilir ancak bağırsak hareketlerine olan olumlu etkileri, tokluk süresini arttırmaları, vitamin ve mineral yönünden daha zengin olmalarıyla çok iyi tercihlerdir.

Yeme Alışkanlıklarına Dikkat

Yemek saatlerinizi aksatmayın. Salatanıza yağ eklemeyin. Lifli besinler tüketin. Hazır meyve suları yerine meyve tüketin. Etli pişen sebze yemeklerine yağ eklemeyin.

Spor Zor Geliyorsa Dans Edin

Kışın bazı spor dallarıyla uğraşmak pek pratik olmayabilir. Dışarıda spor yapmak, yürüyüş yapmak ya da bisiklete binmek gibi sporlarla kışın uğraşmak gerçekten çok zor olabilir. Bu kış kendinize yeni bir hobi edinerek hem formunuzu koruayabilir, hem de yepyeni bir beceri edinebilirsiniz: Salon dansları yapması çok zevkli bir aktivite türüdür. Emin olun yaptıkça bağımlısı haline geleceksiniz.

Bilinçli egzersiz ve spor aktiviteleriyle kış aylarında aşırı kilo alımı kesinlikle önlenebilir. Uzun süreli ancak düşük tempolu egzersizler kışın kilonuzu kontrol etmenizi sağlayacak en önemli yardımcınız olacaktır.

Kış aylarında vücut biraz rehavet dönemine girer. Yazın yoğun ve canlı temposunun aksine daha az gezeriz ve daha az hareket ederiz. Buna soğuk havalar nedeniyle kapalı mekanlardan çıkmamak ve hareketsizlik de eklenince kış, beraberinde fazla kiloları da getirmiş olur. İşte bu nedenle kış aylarında vücut yağlanmaya diğer dönemlere göre çok daha fazla meyillidir..

Her gün hareket edin, vücudunuzu mutlu edin…

Etiketler :

Kullanıcı Yorumları


Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Benzer Haberler


05 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış
30 Kasım 2019, Yorum Yapılmamış
27 Kasım 2019, Yorum Yapılmamış
26 Kasım 2019, Yorum Yapılmamış
26 Kasım 2019, Yorum Yapılmamış
26 Kasım 2019, Yorum Yapılmamış