Kış Meyveleri ve Sebzeleri

23 Kasım 2015

sebze_ve_meyve_fiyatlari_yuzde_20_artti_h16557Meyve ve sebzelerin faydaları nelerdir?  Meyve ve sebzeler de hangi vitaminler var sizler için araştırdık.

Armut
A, B1, B2, B3, B6 ve C vitaminleri bulunan armut mideyi rahatlatır ve hazma kolaylık sağlar. Ayrıca yüksek tansiyonu düşüren, kanı temizleyen ve böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar.

Elma
Amasya ilimizde üretilenlerin çok meşhur olduğu, baş ağrısına iyi gelir, kan şekerini düşürür sayısız faydası vardır, ucuzdur ve muhteşem bir tadı vardır.

Muz
Kalp hastalıkları, dolaşım ve sindirim sistemini düzenlemesi, uykudan önce yendiği takdirde rahat bir uykuyu garanti etmesi gibi faydaları vardır. Yorgunluğa karşı da etkili olan muz beyne serotonin salgılatarak mutlu eder.

Kivi
Ülkemize 90′lı yıllarda gelen bir meyve. Bir adet kivi insanın günlük c vitamini ihtiyacını karşılamaya yeter. C vitamini dışında A, B1, B2 vitaminleri, fosfor, kalsiyum, demir ve protein içeri

Portakal 

Kış aylarının en çok tüketilen meyvelerinden portakal, C vitamini yönünden oldukça zengindir. Bağışıklık sistemimizi güçlendirerek bizi hastalıklara karşı korur. Portakal içerdiği A, B1, B2, P vitaminleri, potasyum, kalsiyum ve magnezyum yönünden de zengindir.

Mandalina
Mandalina, zengin C vitamini içeriğiyle, vücudumuzun soğuk algınlığına, nezle ve gribe karşı savunma mekanizmamızı güçlendirir. Ayrıca bazı besinlerden (kuru baklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler vs.) aldığımız aktif olmayan demiri aktif hale getirerek bilişsel performansımızı arttırır

Nar
Antioksidan kapasitesi oldukça zengin olan nar önemli miktarda da potasyum, A, C, B2 vitamini ve niasin içermektedir. İçeriğindeki zengin vitaminler sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlendirerek vücudumuzu hastalıklara karşı korur. Kanseri önlemeye yardımcı olur. Narın aynı zamanda kan yapıcı, idrar söktürücü, enerji verici ve tansiyon düşürücü özelliği bulunmaktadır.

Ayva
A, B1, B2, C vitamini içerir. Ağız kokusunu giderir. Kusmayı önler. İshale iyi gelir

Karnabahar
Enfeksiyon önleyici ve anti bakteriyel özellikleri olan karnabahar, kronik idrar yolları enfeksiyonları için bilinen en iyi sebze. Vitamin ve mineraller bakımından zengin bir besindir. A, C, B1 ve B2 vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, fosfor, fosfat ve demir minerallerini içerir. Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak kabızlığı önler ve vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Lahana
Düşük kalorili olması, idrar söktürücü özelliğiyle vücuttaki fazla ödemi atması ve toksin atıcı özelliğiyle vücutta biriken zehirli maddeleri arındırması lahanayı diyet yapanların favori kış sebzelerinin arasına sokmaktadır. Lahana aynı zamanda A, B ve C vitaminlerince zengindir.

Ispanak
A, C vitaminleri, folik asit ve demir yönünden zengin olan ıspanak grip ve soğuk algınlığına karşı koruyucudur. Özellikle çiğ tüketimi kabızlık problemlerinin önüne geçmektedir. Ispanağın protein miktarı diğer sebzelere göre biraz daha yüksektir. Ancak ıspanak yüksek oranda oksalat içermektedir ve gut hastalığı olan bireyler tüketim miktarları konusunda dikkatli olmalıdırlar.

Brokoli
Vitamin ve mineral deposudur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kalsiyum açısından zengindir. Lif oranı yüksektir. Lifli yapısı ile sindirimi kolaylaştırır ve şişmanlığa karşı faydalıdır. Kansere karşı koruyucu etkisi yükseltir (özellikle meme, akciğer ve bağırsak kanserinde). Mikrop öldürücüdür. İdrar yolu hastalıkları ve prostata karşı koruyucudur. Cinsel gücü arttırır. İktidarsızlık ve kısırlıkta faydalıdır. Kemik erimesi ve kansızlığa iyi gelir.

Kereviz
İyi bir antioksidandır. Sindirim sistemini rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Kerevize özel kokusunu veren fitalid maddesi, kandaki stres hormonunu azaltır. Damarların gevşemesini ve kolesterolün düşmesini sağlar. Karaciğeri korur. Siroza dönüşebilme riski olan Hepatit B ve C hastalarının kerevizi haftada en az bir kez tüketmeleri önerilir

Havuç
A vitaminin ön maddesi olan karotenleri içerir.Vücuda, kalbe ve gözlere kuvvet verir. Astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına ve öksürüğe karşı faydalıdır. Kansere karşı koruyucudur. Vücuttaki zararlı maddeleri uzaklaştırmaya yardımcı olarak kanı temizler. İdrar ve gaz söktürücüdür. Kabızlığı giderir, ishali keser. Bağırsakları çalıştırarak sindirime yardımcı olur. Bağırsak iltihaplarını ve böbrek ağrılarını giderir. Bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur.

Pırasa
Pırasanın böbrek taşı oluşumunu engelleyici etkisi bulunmaktadır. Kan basıncını düşürerek felç ve kalp krizi riskini azaltan pırasa aynı zamanda iyi huylu kolesterolün (HDL)yükselmesine, kötü huylu kolesterolün(LDL) düşmesine katkı sağlamaktadır.

Etiketler :

Kullanıcı Yorumları


Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Benzer Haberler


13 Ocak 2020, Yorum Yapılmamış
13 Ocak 2020, Yorum Yapılmamış
27 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış
26 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış
26 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış
26 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış