Karnabahar tarifinden sonra , karnabaharın bilemediğimiz faydalarını eklemeden olmazdı.

Karnabahar çok yönlü antioksidan özelliği taşıyan bir sebzedir ve mineral ile vitaminler açısından çok zengindir. Etkilerini azaltmak için tariflerinize zerdeçal eklemeyi öneriyoruz.

Karnabahar en sağlıklı sebzelerden biridir ve brokoli gibi turpgillerdendir. %85’i sudan oluşur ve içeriğinde çok az karbonhidrat, protein ve yağ bulunur. Ama vitamin, mineral, antioksidan ve diğer fitokimyasallar açısından çok zengindir. Bu makalede karnıbaharın muhteşem yararlarından bahsedeceğiz, okumaya devam edin!

Az kalori içerdiği için zayıflatıcı özellikleriyle diyetinize eklemek için ideal. Ve en iyi yanı ise çiğ, buğulanmış, salatalara eklenerek veya diğer şekillerde yenebilmesi. Neden karnıbaharı diyetinize eklemeniz gerektiğini bilmek ister misiniz?

Kalp sağlığınızı geliştirir

Karnabahar sülforafan içerir, bu da kan basıncını geliştirir ve böbrek problemlerine yardımcı olur. Araştırmalara göre sülforofan DNA’nın metilasyonuyla bağlantılı olabilir, bu da -özellikle damarların hasara karşı hassas olan iç kısımları ile ilgili olarak- normal hücresel oluşum ve gen anlatımı için önemlidir.

İçindeki sülforafan kanser hücrelerini öldürür ve tümörlerin büyümesini önler. Yapılan araştırmalara göre, kansere sebep olan hücrelerden arınmak bu hastalıkla savaşmanın en önemli basamaklarından biridir. Bazı çalışmalar karnabaharın zerdaçal ile birlikte tüketildiğinde prostat kanserine karşı koruma sağladığını ve tedavisinde yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.

Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde sülforafanın meme bezlerinde oluşabilecek veya var olan tümörün büyümesini azalttığını ortaya koydu. Ayrıca karnıbaharın içeriğindeki indol ve izotiyosiyanatlar mide, safra kesesi, göğüs, kolon, karaciğer ve akciğer kanserlerine karşı engelleyici özellik taşımaktadır. 

Beyin sağlığına iyi gelir

Karnabaharın içindeki bir diğer sağlıklı madde ise kolindir. Kolin sağlıklı beyin gelişiminde önemli role sahip olan bir B vitaminidir. Açıkçası, hamilelik sırasında kolin tüketmek ceninin beyin aktivitelerine çok büyük yarar sağlar ve araştırmalar bunun bilişsel işlevleri, öğrenmeyi ve hafızayı arttırdığını göstermektedir. 

Detoksu uyarır

Besleyici özelliklerinin yanı sıra karnıbahar bir çok antioksidan içerir ve bunlar vücudun arınmasına yardımcı olur. Buna ek olarak, içeriğindeki glukozinolatlar enzimleri aktive ederek detoks sürecine katkı sağlar.

İltihaplanma önleyicidir

İçeriğinde iltihaplanma önleyici bir çok besleyici öğe bulundurur, bunlar indol-3-karbinol veya I3C’dır. Bu güçlü iltihaplanma reaksiyonlarına karşı büyük koruma sağlar.

Sindirimi geliştirir

Çok önemli bir lif kaynağı olduğu için sindirimi geliştirir. Ayrıca, Dünya’nın En Sağlıklı Yiyecekleri’ne göre, karnıbahar mide duvarına koruma sağlar ve aynı zamanda sülforofan midede Helicobacter pylori bakterinin büyümesini engelleyerek bu organın duvarlarına yapışmasını önler.

Antioksidan ve bitkisel gıda açısından zengindir

Karnıbahar yemek vücuda antioksidan ve bitkisel gıda sağlayarak bir çok hastalığa karşı koruma sağlar. Bu sebze C vitamini, beta keroten, kaemferol, kersetin, rutin, sinamik asit ve dahasını içerir. Bunların hepsi vücudu serbest radikallere karşı korur. Ayrıca bu yaşlanma sürecinin  yavaşlamasını sağlar ve dokularla organların zarar görmesini önler.

Karnıbahardan nasıl yararlanacağız?

Daha önce de belirttiğimiz gibi karnıbahar bir çok tarifte kullanılabilecek bir sebzedir. Bütün olarak veya çiçekleriyle pişirmeniz çok iyidir. Eğer bütün olarak pişirmeye karar verirseniz yapraklarını bir kap sirkeli suda yıkayın ve temizleyin. Sadece parçalarını pişirmek istiyorsanız bir bıçakla dikkatlice kesin ve aynı şekilde yıkayın.

En iyi sonuçlar için karnabaharı bir buhar makinesinde pişirmenizi ve muhteşem yararlarını arttırmak için zerdeçal eklemenizi öneriyoruz. 

 

Etiketler :

Kullanıcı Yorumları


Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Benzer Haberler


17 Kasım 2019, Yorum Yapılmamış
16 Kasım 2019, Yorum Yapılmamış
14 Kasım 2019, Yorum Yapılmamış
14 Kasım 2019, Yorum Yapılmamış
11 Kasım 2019, Yorum Yapılmamış
11 Kasım 2019, Yorum Yapılmamış