Kadınlarda Tırnak Sararması

23 Kasım 2015

2026bf8a-35a8-4Çeşitli nedenlerden dolayı tırnaklar doğal yapısını kaybedip sağlıksız bir görünümde oluyor. Bakımlı kadınlar için bu durum son derece can sıkıcıdır. Tırak sararması nedenlerine karşı önlem alarak, ortaya çıkan tırnak sararması doğal ve bitkisel çözümler ile ortadan kaldırabilir, tırnaklar sağlıklı görünüme kavuşabilir.

Tırnak Sararması Nedenleri

Sürekli oje sürmek: Tırnakların sürekli ojeli olması, havasız kalması demektir. Hava almayan tırnaklar zaman içinde sağlıklı görünümünden uzaklaşır ve kolay kırılır bir yapıya dönüşürler. Oje sürmek tırnaklara estetik açıdan güzel bir görünüm kazandırabilir ama tırnakları ara sıra ojesiz bırakmak, nefes almasını sağlamak gerekir.

Eldiven kullanımı: Özellikle de iş gereği günün büyük bir bölümü eldiven giymek, ellerin havasız kalmasına ve doğal olarak tırnaklarında hava alamamasına neden olur. Havasızlık sebebiyle yukarıda da bahsettiğimiz gibi, tırnaklar güçsüzleşir, yıpranır ve kırılır.

Vitamin eksikliği: Vücudumuzun sağlıklı şekilde çalışması için vitaminlere ve minerallere ihtiyacı vardır. Tırnakların ise en çok vitaminlere ihtiyacı vardır. Vitamin ağırlıklı besinleri çok az tüketmek, beslenmede yetersizlik tırnakların beslenememesine, kolay kırılır ve sararmaya mahkum olmasına neden olur.

Yaş: Vücudumuz yaşımız ilerledikçe deforme olur. Bu deforme zamanla tırnaklarda da kendini gösterir. Tırnakların artık kendini eskisi kadar yenileyemez hale gelirler, bu da tırnaklarda sararma ve diğer sorunları meydana getirir.

Sigara içmek: Sigaranın içinde bulunan zararlı maddeler vücudumuzu nasıl kötü etkiliyorsa, tırnaklarında kötü etkilenmesine ve sağlıksız olmasına yol açar. Sigara kullanan birçok kişinin yaşadığı sorunlardan biri de bu nedenle tırnak sararmasıdır.

Temizlik maddeleri: Deterjan, sabun ve diğer temizlik maddeleri kimyasal içerdikleri için tırnaklarda sararmalara neden olur. Tırnakların üzerinde tırnakları korumaya yönelik bulunan ince bir yağ tabakası vardır. Bu tür ürünler yağ tabakasını tırnak üzerinden uzaklaştırır ve tırnaklar korunmasız kalarak sararma sorunları ile karşılaşır.

Çeşitli hastalıklar: Başta cilt hastalıkları olmak üzere bir takım rahatsızlıkların belirtileri arasında tırnak sararması yer alır. Tırnak mantarı, sedef hastalığı, diyabet ve akciğer hastalıkları tırnak sararmalarına neden olan hastalıklardır.

 

Tırnak Sararması Nasıl Geçer?

 

Tırnak sararmasına doğal çözüm:

 

  • Limon suyu
  • Süt
  • Maden suyu

 

Bir hafta boyunca her gün tırnaklarınızı limon suyu ile ovalayın. Bir hafta sonunda ise tırnaklarınızı her gün 15 dakika boyunca sütün içinde bekletin. Tırnakları sütün içinde de bir hafta boyunca her gün 15 dakika beklettikten sonra, maden suyu ile tırnaklarınızı yıkayın. Toplamda iki hafta uygulayacağınız bu formül, tırnak sararmasına iyi gelmektedir.

 

Tırnak sararması bitkisel tedavisi

 

Şifalı bitkiler ve bitkisel yağlarla da tırnak sararmasına çözüm bulmak mümkün. Doğanın sunduğu mucizevi bitkiler, tırnak sorunlarına kısa sürede son veriyor. Tırnak sararmasına bitkisel çözüm için, menekşe yağını deneyin. Menekşe yağı da 2 hafta uygulanmalıdır. Gün aşırı olarak şekilde kulak pamuğunu menekşe yağını batırın ve ardından tırnaklarınıza oje sürer gibi dipten başlayarak uca doğru sürün. Menekşe yapı tırnakların güçlenmesini sağlar ve tırnak sararmasına birebir iyi gelir.

 

http://www.cilt.net

Etiketler :

Kullanıcı Yorumları


Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Benzer Haberler


13 Ocak 2020, Yorum Yapılmamış
13 Ocak 2020, Yorum Yapılmamış
27 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış
26 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış
26 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış
26 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış