640xautoMynet yazarlarından Berfu Türkmenoğlu’nun kaleme aldığı ‘Hem Çocuklarınıza Daha Fazla Zaman Ayırıp Hem de Daha Üretken Olmak İçin 5 Tüyo’yazısını sizlerle paylaşmak istedim.

Hem Çocuklarınıza Daha Fazla Zaman Ayırıp Hem de Daha Üretken Olmak İin 5 Tüyo

Her annenin kendine zaman ayırmaya ihtiyacı var!

Çocuklarınızdan önce kalkıp kendinize kısa bir zaman ayırın.

Bir ebeveynken tuvalette bile yalnız kalabilmek nadir olduğu için eğer biraz tek başınıza, kendinizle vakit geçirmek istiyorsanız çocuklarınızdan önce uyanın. Bir kahve için, biraz kitap okuyun, bir magazine yapın. Ne yapmak istiyorsanız onu yapın.

Bu süreç içerisinde bir şey yapmaya uğraşmayın. Güne bu şekilde başlayarak hem gün içerisinde üretken olabilmek için daha rahat bir kafaya sahip olursunuz hem de belki çocuklarınıza gösterdiğiniz sabır bile daha fazla olabilir. Her gün çocuklardan önce uyanmayı başaramayabilirsiniz ama yapabildiğiniz günlerde emin olun ki değerini anlayacaksınız.

Hatta eğer çok hoşunuza giderse daha da erken uyanıp geniş bir sabah rutini kurmaya doğru bile ilerleyebilirsiniz.

Her gün belli bir zaman dilimini tamamen çocuklarınıza ayırın

Çalışan, meşgul bir ebeveynseniz onlarla geçirmeniz gereken zamanda yapmanız gereken daha bir sürü şeyin olduğunu biliyorsunuzdur. Evden çıkmaları için onları hazırlama, yemek yedirme veya hazırlama, ev ödevine yardımcı olma, banyo yaptırma vs. bunlar aslında kaliteli zaman geçirme biçimleri değil.

Günlük programınıza bir göz atıp hem çocuklarınızın hem de sizin tamamen boş olduğunuz bir zaman dilimi belirleyin. Bu zamanı sadece çocuklarınıza ayırın.

Mesela eve geldikten sonra yemek yapmaya başlamadan önce 30 dakikanız mı var? Ya da yemekten sonra 20 dakika? Ya da onlar kahvaltı ederken ki 10 dakika? Sizin için bu zaman dilimi neyse, onu sadece çocuklarınıza odaklanarak geçirin. Televizyon izlemeyin, telefona bakmayın, her şeyi bir kenara bırakın. Yapılması gereken işleri biraz erteleyin ve çocuklarınıza zaman ayırın.

Kulağa öyle gelse de aslında hiç de kolay olmayan bir şey bu.

Eğer yapılması gereken bir şey görürseniz ve hemen icabına bakabilecek durumdaysanız, yapın Çocuklarınızlaysanız ama sizin ‘odak zamanınız’ değilse o gördüğünüz oyuncağı alıp kaldırabilirsiniz. Onlara zaten tamamen pür dikkat bir zaman ayırdınız, şimdi yapacağınız ya da yapmanız gereken şeyler o zamandan çalmıyor.

Yapılması gereken şeyleri hemen yaparak işlerin birikmesini de önlersiniz. Evde üretkenliğinizi arttırmak için size bu çok yardımcı olabilir. Mesela bazı kişilerin 2 Dakika Kuralı vardır. Eğer yapılması gereken şey 2 dakikadan kısa sürede yapılabilirse, hemen yapın. Bu kuralı kullanmak zorunda değilsiniz ama alışmak için iyi bir başlangıç noktası olabilir.

Eğer yapılması gereken şeyi hemen yapamıyorsanız kendinize belli bir saat için bir hatırlatma kurun. Bazı şeyler hemen halledilemez ve eğer kendinize ‘sonra’ yaparım demiyorsanız bunda hiç bir sorun yok. ‘Sonra’ çok belirsiz bir terim ve bir ebeveyn için ‘sonra’ zamanı bir türlü gelmez. İşi halletmek için belli bir saat ve bir plana ihtiyacınız var.

Bir şeyi gördüğünüz veya hatırladığınız zaman hemen telefonunuza bir hatırlatma kurun. Ama kurarken doğru bir zamanı seçtiğinizden emin olun. Bu şekilde zamanı gelene kadar yapmanız gereken şeyi tamamen unutabilirsiniz. Aklınızı sürekli ‘unutmamam lazım…’ gelmemesi daha odaklı olmanızı sağlayacaktır.

www.mynet.com

Etiketler :

Kullanıcı Yorumları


Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Benzer Haberler


18 Mayıs 2020, Yorum Yapılmamış
17 Mayıs 2020, Yorum Yapılmamış
14 Mayıs 2020, Yorum Yapılmamış
13 Mayıs 2020, Yorum Yapılmamış
13 Mayıs 2020, Yorum Yapılmamış
13 Mayıs 2020, Yorum Yapılmamış