gebelik-öncesi-muayeneye-gitmeden-önce1Op.Dr.Çağlar Çiftci ve Op.Dr Şermin Güvençer, Bodrum Kadınlar Kulübü takipçilerine hamile kalmadan önce neler yapmalı ve hamilelik öncesi önerilerini paylaştılar.

Gebe kalmayı yakın zamanda düşünüyorsanız muayene olmanızı ve hekiminizle birlikte yapılacakları planlamanızı tavsiye ediyoruz.

İlk önce mevcut bir sağlık sorununuz olup olmadığı tespit edilir. Tedavi edilebilir hastalıklar, gebe kalınmadan önce tedavi edilmesi daha doğrudur. Böylece gebelik süresinde ilaç almanız gerekmeyebilir.

Çoğu tedavi yöntemi ve ilaç gebeliğinizde bebeğiniz üzerinde olumsuz etkilerinden dolayı gebelik süresince uygulanamaz. Eğer tedavi gerektiren bir sağlık probleminiz var ise gebelik öncesinde çözülmesi en doğrusu.

 Guatr ve şeker hastalığı gibi bazı hastalıklar silik belirtiler ile seyredile bileceğinden her zaman hasta tarafından fark edilemeyebilir ve hormonal seviye düzenlenmeden girilecek bir gebelik anne açısından da bebek açısından da ciddi riskler taşır. Ayrıca bu tür hastalıklar gebe kalmanızı da zorlaştırabilir (İnfertilite – Kısırlık)

 Kronik hastalık nedeni ile devamlı ilaç kullanmak zorunda olanlar gebeliğe girmeden ilacın gebeliğe etkisi konusunda mutlaka doktoruna danışmalıdır.

Sık görülen diş problemleri gebelik de genelde artar ve tedavi edilmesi zorlaşır.Hemoroid ve benzeri makad ile ilgili sorunlar gebelik süresinde size tehlikeli olmasa da büyük rahatsızlık verebilir.

Psikolojik durumunuz iyi değil ise, gebelikteki hormonal ve ruhsal değişiklikler dolayısıyla probleminiz artabilir.

Anne veya babanın alkol, sigara veya uyuşturucu alışkanlığı var ise gebeliğe girmeden en az 2 ay önce kesilmesi tavsiye edilir.

İlaç olarak gebe kalmadan 3 ay önce, ve hamileliğin ilk aylarında folik asit adındaki vitamini hap olarak kullanmanız önerilir. Folik asit takviyesi bebeğinizi bazı doğumsal kusurlardan (nevral tüp defektlerinden) korur.

Bunların dışında daha gebeliğin heyecanı başlamadan doktorunuzla tanışmış olursunuz ve aklınıza takılan soruların cevabını alabilirsiniz.

 

Etiketler :

Kullanıcı Yorumları


Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Benzer Haberler


21 Haziran 2020, Yorum Yapılmamış
09 Haziran 2020, Yorum Yapılmamış
09 Haziran 2020, Yorum Yapılmamış
18 Mayıs 2020, Yorum Yapılmamış
17 Mayıs 2020, Yorum Yapılmamış
14 Mayıs 2020, Yorum Yapılmamış