Ev Temizlemeye Yardımcı İpuçları

23 Nisan 2016

ev-temizlik_8Evinizi temizlemeye yardımcı olacak ipuçları

Temizlik ürünlerinin, deterjanların yarardan çok zarar verdiği bir gerçek. Kimyasalları evden tamamen çekmek de imkansız. Ancak, bunların kullanımını azaltmayı deneyebilirsiniz. Sizler için her mutfakta kolayca bulunabilecek, evinizi temizlemeye yardımcı olacak bazı ipuçlarını derledik.

 

 

Davlumbaz Filtreleri

1/2 su bardağı kabartma tozu
1/2 su bardağı amonyak

Büyük bir tencerede su kaynatın. İçine yavaş yavaş kabartma tozunu ekleyin. Kaynar su içine filtreleri koyun. Yağ ve kirler hemen çözülmeye başlayacaktır. Filtreler çok kirliyse aynı işlemi yaptıktan sonra amonyak ekleyerek filtrelerinizin temizlendiğini göreceksiniz. Amonyağın keskin kokusundan kendinizi korumak için pencereleri açın ve bir maske takın.

Fırın temizliği

Bir kase içine amonyak koyun ve bir gece bu şekilde fırının içinde kapalı bir şekilde bekletin. Bir bez yardımıyla fırını iyice temizleyin. Amonyağın kötü kokusu nedeniyle sabah mutfağı havalandırmayı ve temizlerken eldiven kullanmayı unutmayın.

Çaydanlık temizliği

Çaydanlıktaki kireç kalıntılarından kurtulmak için çaydanlığın yarısına kadar su doldurun ve içine bir miktar sirke koyun. Sirkeli suyu kaynattıktan sonra çaydanlığı yıkayın.

Tuvalet temizliği için de sirkeyi kullanabilirsiniz. Unutmayın sirke dezenfektandır.

Buzdolabı

Karbonat ve bir miktar suyu karıştırın. Bir bez yardımıyla buzdolabınızı silin. Dolabınızdaki kötü kokuları kaldırmak için ayrıca para harcamanıza da gerek yok. Kabartma tozu, limon dilimleri işe yarayabilir.

mynet.com

Etiketler :

Kullanıcı Yorumları


Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Benzer Haberler


13 Ocak 2020, Yorum Yapılmamış
13 Ocak 2020, Yorum Yapılmamış
27 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış
26 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış
26 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış
26 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış