640xauto (1)Doğum sonrası görülen psikyatrik hastalıklar arasında % 10 ile ilk sırada yer alan doğum sonrası depresyonu her annenin yaşayabileceği psikolojik bir durumdur.

Depresyon yeni anne olmuş kadının en mutlu olması beklenen doğumdan sonraki ilk aylarda ortaya çıkar. Depresyon birkaç ay içinde düzelebileceği gibi 1-2 yıla kadar da sürebilir. Depresyon genellikle ağlama, mutsuzluk, güçsüzlük, bebeğe bakamama, bebeği istememe şeklinde ortaya çıkabilir.

Belirtileri ise, günlük işleri yapamama, şiddetli hüzün, boşluk duygusu, panik atak, çökkün bir ruh hali, endişe, sinirlilik, ağlama, bebeğe ilgi kaybı, iştah kaybı veya aşırı iştah, aile veya arkadaş etkinliklerinden uzak durma olarak görülür.

Lohusa depresyonu nedir?

Daha önce geçirilmiş rahatsızlığı olsun olmasın gebelik sonrası ortaya çıkan doğum sonrası depresyon, şiddeti farklı da olsa oldukça sık görülüyor. Bundan daha da sık görülen ve doğumdan sonraki ilk 1 ay içinde hızla ortaya çıkan denilen annelik hüznü (postpartum blues) veya lohusa sendromu ise sıklıkla lohusa depresyonu ile karıştırılabiliyor.

 

Sosyal destek çok önemli

Lohusa sendromunun atlatılmasında sosyal destek çok önemlidir. Bu destek hem psikolojik anlamda hem de bebeğe bakım olarak verilebilir. Annenin kendine de kısa da olsa vakitler ayırması için imkân yaratılabilir.

Doğum sonrasındaki süreçte gerçekleşen duygusal, düşünsel ve davranışsal zorlanmalar eşler arasında güvensizlik, iletişimsizlik, cinsellik gibi problemlere yol açabilmektedir.

Diğer depresyonlarda olduğu gibi depresyon ilaçları ve psikoterapi tedavide etkilidir. Emzirme devam ettiği zaman tedavi endişe yaratabilir.

Tedavinin önemli bir parçası da depresyon sırasında anneye verilecek destektir. Bu destek annenin depresyon geçirdiğini ve durumunun anneni bir seçimi olmadığını anlamaktır.

Başta eş olmak üzere, yakınların bebeğin bakımı ve annenin tedavisi ile ilgilenmesi önemlidir.. Anne kendini toplayana kadar bebeğin bakımının aksamaması gerekir.

Kurtulmak mümkün

Alınabilecek basit önlemler ve yaşam değişiklikleri ile sorun karmaşık bir hal almadan çözülebilir.

  • Yakınlarınızdan ve aile bireylerinden kendinize yakın hissettiğiniz kişilerden destek isteyin
  • Günlük egzersiz ve spor yapın, hareketsizlikten uzak durun
  • Alkol ve kafeinli içecekler tüketmeyin
  • Beslenme uzmanından uygun diyet programı için yardım alın
  • Doğum sonrası eve gelen ziyaretçi sayısını sınırlandırın
  • Telefon görüşmelerinizi kısıtlı sürede tutun
  • Bebeğinizle daha yakından ilgilenin ve o uyuduğunda siz de uyumaya çalışın
  • Gerekli durumlarda bir uzman desteği almaktan çekinmeyin
Etiketler :

Kullanıcı Yorumları


Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Benzer Haberler


21 Haziran 2020, Yorum Yapılmamış
09 Haziran 2020, Yorum Yapılmamış
09 Haziran 2020, Yorum Yapılmamış
18 Mayıs 2020, Yorum Yapılmamış
17 Mayıs 2020, Yorum Yapılmamış
14 Mayıs 2020, Yorum Yapılmamış