Çocuklarınızın Kemiklerini Güçlendirin

18 Kasım 2015

Çocuklarınızın kemiklerini nasıl güçlendirebilirsiniz?

İşte, çocuklarınızın kemiklerini güçlendirmenin yolları!

Anne-babalar çocuklarının mümkün olduğunca sağlıklı olması için ellerinden tüm gayreti sarfederler. Ancak abur cubur yiyeceklerin cazibesi çocukları cezbeder. Aileler, çocukları sağlıklı yiyeceklere yönlendirmekte zorluk çekerler. Çocuğunuzun kemikleri büyüme çağında sertleşmeye başlar. Bu onun ergenliğe ulaştığında koruyacaktır. Çocuğunuzun gelecekte sağlam kemiklere sahip olması için sizin de yapabilecekleriniz var.

Çocuğunuzun beslenmesi

Çocuklarınızın beslenme çantalarına, cips veya kek yerine meyve veya sebze konulması güçlü kemiklere sahip olması için çok önemlidir. Süt, yoğurt ve peynir gibi süt ürünleri, sağlıklı kemikler oluşması için kalsiyumu en yüksek miktarda sağlayan bir kaynaktır. Çocukların günlük olarak 1000 1300 miligram kalsiyum alması gerekir. D Vitamini de çok güçlü kemiklerin oluşması için çocuğunuzun mutlaka alması gereken bir vitamindir. Çocuklar günde en az 15 mikrogram D vitamini alması gerekiyor. Tatlı patates ve muz da bulunan D Vitamini yeşil yapraklı sebzelerde bulunan K vitamini ve potasyum da kemik sağlığı açısından önemli bir rol oynamaktadır. Çocuğunuzun günlük olarak 55 ila 60 mikrogram K vitamini ve günde 3.8 – 4.5 gram potasyum alması gerekiyor. Çocuğunuzun ihtiyaçlarını gözönüne alarak yiyecek konusunda yapacağı tercihlere yardımcı olmasınız gerekiyor.

Egzersiz

Çocuğunuzun gelecekte osteoporoz olabileceğini düşünmeyiz. Ancak çocuklukta alınacak önlemler sonucunda ileri yaşlarında osteoporoz riskini azaltmak için onların günlük atvitelerini çok iyi ayarlayın. Aktif olmak ve spor yapmak kemik gelişimi için çok önemlidir. Bu yolla birçok kemik hastalığını da önlemiş olursunuz. Yürüme, koşma, futbol, jimnastik, dans, hokey ve kaykay gibi efzersizleri çocuklarınıza yaptırabilirsiniz. Bu egzersizleri çocuğunun hayatının bir parçası haline getirirse, gelecekte o denli az kemik sorunu yaşayacaktır.

Kafeini kesin

Çocuğunuz en sevdiği içiceklerden vazgeçmek zorundadır. Çünkü kafein alımının en aza indirilmesi gerekmektedir. Çünkü kafein, vücutta bulunan kalsiyumu emmektedir. Bunun için çocuğunuzun gelecek güçlü kemiklere sahip olması için kafein alımını çocuk yaşlarında önleyin. Günde en az 100 miligram kafein alımıyla çocuğunuzun sınırlandırılması gerektiğini belirtiyor. Cola, çikolata, kahve, enerji içecekleri ve çay kafein içerir. Aşırıya kaçmadan bu içeceklerin yerine çocuklarınıza süt, su veya meyve suyu içirmeye çalışın ve bu yönde teşvik edin.

 

Astım kontrolü yaptırın

ABD’de yedi milyondan fazla çocuk astımla yaşıyor. Kortikosteroidler dahil olmak üzere bazı astım ilaçları, kalsiyum emilimini azaltarak, var olan kalsiyumun azalmasına neden oluyor. Bu da gelecekte Osteoporoz ve Kemikle ilgili hastalıkların ortaya çıkmasına yol açıyor. çocuğunuzda astım var ise kemiklerini güçlendirmek için neler yapılması gerektiğini doktoruyla konuşun. Çocuğunuza egzersiz yaptırın ve yiyeceklerine özen gösterin.

mynet.com

Etiketler :

Kullanıcı Yorumları


Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Benzer Haberler


13 Ocak 2020, Yorum Yapılmamış
13 Ocak 2020, Yorum Yapılmamış
27 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış
26 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış
26 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış
26 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış