Çocuklarda Yaz Hastalıklarına Dikkat

14 Haziran 2017
659x460-havalar-isiniyor-cocuklarda-yaz-hastaliklarina-dikkat-1496756263833Güneş yanıkları, güneş çarpması, burun kanamaları, ishaller, böcek sokmaları, isilik, havuz-deniz kirliliğine bağlı enfeksiyonlar; yaz aylarında çocuklarda en sık görülen hastalıklar arasında sayılabilir

Yaz aylarında çocukları pek çok hastalıktan korumak şart.
Özellikle de sıcak hava, havuz, böcek sokmaları ve gıdalar hastalıklara yol açabiliyor.
Güneş yanıkları, güneş çarpması, burun kanamaları, ishaller, böcek sokmaları, isilik, havuz-deniz kirliliğine bağlı enfeksiyonlar; yaz aylarında çocuklarda en sık görülen hastalıklar arasında sayılabilir

GÜNEŞ YANIKLARI

Yaz aylarında sıcakların artmasıyla birlikte çocuklarda en sık güneş yanıkları görülüyor. Ultraviyole ışınları, bebek cildini olumsuz etkiliyor.
Güneşten koruyucu kremlerin sadece güneşin en dik geldiği 10.00-15.00 saatleri arası deniz kenarında değil, bebekler açık havada gezdirilirken bile sürülmesi öneriliyor.
Güneşten koruyucu kremlerin içinde katkı maddesi bulunmamalı, fiziksel bariyer oluşturacak özellikte olmalı. Bunun dışında kaliteli gözlük, şapka, şemsiye gibi öneriler sunulabilir.

GÜNEŞ ÇARPMASI

Güneşte 2-3 saat boyunca oyun oynayan çocuklar acil servise bulantı, kusma ve yüksek ateşle başvuruyor. Çocukların ilk olarak ateşini düşürülüyor.
Eğer ağır bir güneş çarpması varsa, yani çocuğun genel durumu ve bilinci yerinde değilse hastaneye yatırıp, terlemeyle kaybettiği eksikler yerine koyuluyor.
Hafif güneş çarpmalarında çocuğun üzerindeki giysiler çıkarılıp serin bir yerde hemen ılık suya sokulabilir mesela.

BURUN KANAMASI

Bu da sıcağın ve güneşin etkisiyle ortaya çıkabilen bir sorun.
Ayrıca burnuyla oynamaya bağlı olarak da burun kanayabilir.
Eğer güneşe ve sıcağa bağlı bir burun kanaması varsa, acil müdahale olarak soğuk su kompresiyle burun yıkanmalı.
Genellikle burnu kanayan çocuklara kafasını geri atması söylenir ancak bu hatalı bir uygulamadır.
Burnu kanayan çocuk kafasını dik tutmalı. Burun kanatlarına mekanik baskı uygulamak gerekiyor. Eğer durmayan bir kanamaysa, hastanede burun tamponu konarak kanama durdurulur.

İSHALLER

Isı artışları mikropların üremesini, gıdaların bozulmasını kolaylaştırıyor. Virüslerin yol açtığı basit yaz ishalleri 1-2 günde geçebilir ve tedavi uygulamadan sadece çocuğun beslenmesine dikkat ederek, bol sıvı vererek, ORS olarak bilinen tuzlu, şekerli su takviyesi yaparak geçebilir. Geçmeyen, uzayan, günde üçten fazla tuvalete gitmeyi gerektiren ishallerde hastaneye başvurmalı.

BÖCEK SOKMALARI

Alerjik reaksiyon yapmamış, hafif sinek, böcek sokmalarında kaşıntıya karşı ilaçlar, solüsyonlar veya merhemler kullanılabilir.
Isırılmış yerlerin kaşınmaması gerekiyor. Bazen çocuklar ağır alerjik reaksiyonlarla da hastaneye gidebiliyorlar.
Tatile çıkarken ya da çok sıcak yerlerde sineksavarlar, cibinlik kullanımı öneriliyor.
Bebeklerin kollarını ve bacaklarını koruyan giysileri tercih edilmeli.

İSİLİK

Çoğu zaman sıcak havada fazla giydirmeye bağlı olarak ortaya çıkıyor. Her gün banyo yaptırarak ve ince giydirerek kendiliğinden geçebiliyor.
HAVUZ VE DENİZLERDEN HASTALIK BULAŞIYOR MU?

Havuz-deniz kirliliğine bağlı hastalıklar görülebilir. Özellikle yaz aylarında daha yoğun olarak kullanılan havuzlar idrar yolu enfeksiyonları için risk teşkil ediyor. Uygun sağlık koşulları taşımayan havuzlardaki mikroplara çocuklar daha duyarlıdır. İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri idrar yaparken yanma şeklinde basit olabileceği gibi yüksek ateş, bulantı, kusma, karın ağrısı, idrarda kan görülmesi gibi daha ciddi şikayetler de saptanabilir. Yakın zamanda havuz kullanımı sonrası bu gibi şikayetleri olan çocukların hekim tarafından değerlendirilmesi yerinde olacaktır. Ailelere havuz yerine daha çok denizi tercih etmeli. Tabii ki denizin de temiz olması gerekiyor.
Deniz ve havuzdan sonra duş almak ve mayo gibi ıslak kıyafetlerin hızlıca değişimi de önemli.

 

Kaynak: http://www.yeniasir.com.tr/ozel/2017/06/07/havalar-isiniyor-cocuklarda-yaz-hastaliklarina-dikkat

Etiketler :

Kullanıcı Yorumları


Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Benzer Haberler


21 Haziran 2020, Yorum Yapılmamış
09 Haziran 2020, Yorum Yapılmamış
09 Haziran 2020, Yorum Yapılmamış
18 Mayıs 2020, Yorum Yapılmamış
17 Mayıs 2020, Yorum Yapılmamış
14 Mayıs 2020, Yorum Yapılmamış