Öksürük, özellikle de kış mevsiminde çocuklarda yaygın olarak gözlenen bir durumdur. Çocuklarda öksürük, kuru, balgamlı ve boğmaca öksürük şeklinde gelişebilmektedir. Öksürüğün esas nedeni ise, üst solunum enfeksiyonları, nezle, sinüzit, asit reflü ve astım gibi hastalıklardır. Yutkunmada güçlük, nefes alırken ses gelmesi, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, göğüste sıkışma hissi, rehavet çökmesi, hırıltı, nefes almada güçlük, huzursuzluk ve ateş gibi semptomlar ise, öksürüğe eşlik eden durumlardır.

4 yaşından küçük çocuklar için, bazı yan etkilerinden dolayı reçetesiz satılan ilaçlardan uzak durulması, öksürük gelişmemesi açısından önemlidir. Diğer yandan evde bazı yöntemler yardımıyla çocuklarda yaşanan öksürüğü sakinleştirebilirsiniz. Ama eğer çocuklarda öksürük 1 haftadan fazla sürüyorsa, ayrıca ek olarak göğüs ağrısı, öksürürken kan gelmesi, öksürürken yüzün kırmızı ya da mor renk alması ve yüksek ateş de gözleniyorsa, derhal bir doktora gidilmesinde fayda olacaktır.

Çocuklarda öksürüğe iyi gelen bazı doğal yöntemler ise aşağıda sıralandığı şekildedir;

1- BAL

Bal, çocuklarda gelişen boğaz iltihaplanmasını yumuşatmakta ve öksürüğü doğal şekilde bastırmaktadır. Verilecek balın dozajı ise çocuğun yaşına bağlı olarak değişmektedir. Eğer çocuk 2-5 yaş arasında ise, yarım tatlı kaşığı bal verilebilir. Fakat eğer çocuk 12 yaşından fazla ise 2 tatlı kaşığı bal verilmesi daha uygundur. Çocuklara bal, uyumadan önce verilmelidir.

NOT: 1 yaşından küçük çocuklarda bal kullanımı, gıda zehirlenmesine yol açabildiği için uygun değildir.

2- LİMON SUYU

1 tatlı kaşığı taze limon suyu ile, 1 tatlı kaşığı balı 1 büyük fincan sıcak suya ekleyiniz. Bu karışımı öksüren çocuğunuza günde 2 veya 3 defa içiriniz.

3-ZENCEFİL

Çeyrek tatlı kaşığı kırmızı biber tozu, çeyrek tatlı kaşığı öğütülmüş zencefil, 1 çorba kaşığı elma sirkesi ile balı 2 çorba kaşığı su içinde karıştırınız. Bu karışımı, birkaç gün boyunca günde 2 çay kaşığı miktarında çocuğunuza içiriniz.

4-TAVUK ÇORBASI

Sıcak tavuk çorbası çocuklarda öksürük için birebirdir. Yapılan araştırmalara göre tavuk çorbası, anti-iltihap özelliklere sahiptir ve bundan dolayı da, mukus seyreltici, tıkanıklık giderici, boğaz yumuşatıcı ve öksürük azaltıcı etkileri bulunmaktadır. Tavuk suyu ayrıca, grip ve nezleye de iyi gelmektedir.

5- DİĞER YÖNTEMLER

  • Uyurken yastıkların yüksek tutulması
  • Uyunulan odada hava nemlendirici bulundurulması
  • Bol bol dinlenme ve istirahat
  • Bol miktarda su ve sıvı tüketimi.
Etiketler :

Kullanıcı Yorumları


Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Benzer Haberler


21 Haziran 2020, Yorum Yapılmamış
09 Haziran 2020, Yorum Yapılmamış
09 Haziran 2020, Yorum Yapılmamış
18 Mayıs 2020, Yorum Yapılmamış
17 Mayıs 2020, Yorum Yapılmamış
14 Mayıs 2020, Yorum Yapılmamış