gozmuyanesiGörme duyusu anne karnında gelişimini tamamlamaz, doğduğumuz andan itibaren hızla gelişmeye başlar. En hızlı ve önemli gelişme ilk 3 yaş içinde olur. Özellikle okula başlama yaşlarında tespit ettiğimiz görme sorunlarının kaynağı işte bu ilk 3 yaştır.

Aile veya Çocuk Hastalıkları Uzmanları bir hastalıktan şüphelenip, yönlendirmedikçe İlk muayene 9-12 ay aralığında yapılmalı, sonrasında okul çağına kadar her yaş bitiminde takip muayeneleri gerçekleştirilmelidir.

Çocuğunuzun hayatı boyunca sağlıklı bir görme duyusuna sahip olabilmesi, bebeklik dönemindeki problemlerin tespit edilip, gerekli önlemlerin alınmasına bağlıdır.

GÖZ BOZUKLUĞU-ŞAŞILIK

Bu dönemde görme gelişimini bozan 3 temel etken vardır:

  1. Yüksek dereceli göz bozukluğu: Doğduğunda hemen hemen her çocuk hipermetroptur. Hipermetropi göz küresinin henüz tam erişkin boyutuna ulaşmamış olmasına bağlıdır. 3-4 dioptri hipermetropi normal kabul edilir. 4 derecenin üzerinde ise göz tembelliği ve şaşılık riski olacağından önlem alınması gerekir.
  2. İki göz arasında göz derece farkı olması (anizometropi): Yapılan muayenede 2 gözün saptanan dereceleri arasında 2 ve üzerinde fark var ise mutlaka önlem alınmalıdır.
  3. Şaşılık (Göz kayması) olması: Yeni doğan bebeklerde beyinin göz hareketlerini kontrol mekanizması tam olarak gelişmemiş olabilir ve kısa süreli göz kaymaları gözlenebilir. Bu durumda telaşa kapılmamak gerekir. Ancak sürekli bir kayma fark edilir ise hemen bir göz hekimine başvurmak önemlidir.

GÖZ SULANMASI

Bebeklerde oldukça sık görülen bir diğer bulgu göz sulanmasıdır. İkinci hafta civarında başlar, genellikle tek taraflı olur. Herhangi bir dış uyaran olmaksızın gözde sulanma ve bazen de çapak birikimi görülür. Bu durumun sebebi gözyaşını buruna akıtan gözyaşı kanallarının gelişimini tamamlamamış olmasıdır.

DOĞUŞTAN KATARAKT

Bazen annenin hamilelik sırasında geçirdiği hastalıklara, aldığı ilaçlara bağlı olarak bebeklerde katarakt olabilir. Görme gelişimini olumsuz etkileyebilecek düzeyde olanların en kısa sürede ameliyat edilmeleri gerekir.

DOĞUŞTAN GLOKOM (GÖZ TANSİYONU YÜKSEKLİĞİ)

Gözün renkli kısmının olağan dışı büyük olması ve/veya kornea dokusunun şeffaflığını yitirmesi, matlaşması ve hatta beyazlaşması ile hemen dikkat çeken bu hastalıkta göz tansiyonunun yüksekliği görme sinirinde kalıcı hasar bırakır.

Etiketler :

Kullanıcı Yorumları


Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Benzer Haberler


09 Haziran 2020, Yorum Yapılmamış
09 Haziran 2020, Yorum Yapılmamış
18 Mayıs 2020, Yorum Yapılmamış
17 Mayıs 2020, Yorum Yapılmamış
14 Mayıs 2020, Yorum Yapılmamış
13 Mayıs 2020, Yorum Yapılmamış