Ülkemizin zor günlerden geçtiği bu dönemde biz yetişkinler bile yaşananlara anlam veremezken çocuklarımızdan elbetteki daha fazlasını bekleyemeyiz. Peki gündem böyle iken bizi neler bekliyor? İster istemez haberlere ve evdeki sohbetlere onları ne kadar uzak tutmaya çalışsakda şahit olabilirler. Belkide etrafınızda yakınını kayıp etmiş bir çocuk tanıyorsunuzdur.

Bu gibi konulara hakim olup çocuklardan gelecek olan soru ve tepkilere karşı ebeveyn/tanıdık/akraba olarak hazırlıklı olmak da fayda var.

Çocuğum ölümü ne kadar anlıyor? Bu konu ile ilgili ne kadar bilgi aktarmak gerekir?Okul öncesi dönemi çocukları ölüm kavramını henüz tam manası ile kavrayamazlar. Gelişim özelliği olarak henüz soyut düşünme evresine geçmediklerinden dolayı ölüm hali uyku halinden onlar için farksızdır. Ayrıca bu durumun geçici olduğunu düşündükleri için kaybettikleri yakınlarından bir zaman sonra dönmelerini beklerler.  Bu yaşdaki çocuklara ölümü kısa ve net fazla açıklama yapmadan somut bir şekilde mesela hayvanları örnek alarak aktarabilirsiniz. Her canlının doğup bir gün öleceğini ve hiç birinin sonsuza dek yaşamayacağını anlatabilirsiniz. Mesajlarınızın kısa ve net olmasının sebebi ise açıklama yapıldıkça çocuğun kendi kendine doğru olmayan anlam yüklemesidir. Örneğin ölümün hastalık ve yaşlılıkla ilgili bir durum olduğu aktarılırsa çocukda bu konular ile ilgili gereksiz bir korku veya endişe tetiklenebilir. Sohbet aralarında ölen kişinin toprak olduğunu veya Allahın iyi insanları yanına almış olması gibi yine soyut olan kavramları algılayamayacağından bu durumlar ile ilgili fobiler geliştirebilir.Bu yaşdaki çocuklar ben merkezci bir yapıya sahip olduklarından dolayı aldıkları mesajları kendilerine yorup suçluluk veya öfke duyabilirler. Ayrıca okul öncesi çocuğunu cenaze törenlerinde bulundurmak ona eğitsel anlamda hiç birşey kazandırmaz tam aksine oradaki ağlamalardan olumsuz yönde etkilenebilir. Ancak ilkokul çağında olan çocuk ölümün geri dönüşü olmayan bir durum olduğunu kavramaya başlar ve duruma göre cenaze törenlerdinde bulundurulabilir. Onunda ağlamalardan etkilenmemesi kaçınılmaz olsada hayatın gerçeklerini kavramaya başlayacak kadar olgunluğa erişme yolundadır. Yaklaşık 7-8 yaşlarından sonra ölümü veya ölüm haberini çocukdan gizlemeden ama ani olmaksızın güvendiği bir yakını sakin ve uygun bir ortamda aktarabilir. Bu tür durumları uzun süre saklamak ve çocuğu oyalamak onun güveninin sarsılmasına sebep olabilir. Çocuğa ölüm sonrası bir insanın hayatında değişebilecek durumları sade ve net bir şekilde anlatabilirsiniz. Yakınını kayıp etmiş bir çocuğa ölüm ne kadar iyi aktarılırsa aktarılsın sonuç olarak bir uzman desteği çocuğun yas süreci için her zaman faydalı olacaktır.

 

MİLLETÇE BAŞIMIZ SAĞOLSUN

UZM. PEDAGOG

SİNEM ALICI

 

 

 

 

Etiketler :

Kullanıcı Yorumları


Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Benzer Haberler


13 Ocak 2020, Yorum Yapılmamış
13 Ocak 2020, Yorum Yapılmamış
27 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış
26 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış
26 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış
26 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış