cocuk-istismarSon zamanlarda sosyal medya ve çevremde en sık rastladığım konu maalesef çocuk ve istismar konusu olmuştur. En son Kayseri’de yaşanan üvey anne skandalı üzerine konu trajik bir şekilde tekrar güncellenmiştir. Bununla beraber ebeveynlerden gelen bir çok sorular oluştu. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki her ne kadar güncel haberlerde çocuğa karşı istismar genelde cinsel veya fiziksel anlamda gündeme gelse de aslında çocuk istismarı 4 temel gruba ayrılmaktadır. Fiziksel istismar, cinsel istismar, duygusal istismar ve ihmal.

Fiziksel İstismar
Fiziksel istismar maalesef en yaygın istismar şeklidir ve genelde çocuğun bakımından sorumlu kişiler yahut başka birileri tarafınca vücudunun ve sağlığının şiddet yolu ( sıkca dayak olarak ) ile zarar görmesidir. Oluşan hasar kasten ve bilerek meydana gelir ve kaza gibi durumları kapsamaz.

Cinsel İstismar
Cinsel istismar çocuğun yetişkin tarafından cinsel doyum için çocuğu kandırma/ikna/ mecbur bırakma yolu ile kullanmasıdır. Bunu kapsayan davranışlar ise genital bölgeyi ellemek, özel olan tüm bölgelere ( göğüs, kalça vs. gibi )  dokunmak, teşhircilik, sürtünme ve daha bir çok benzerilerdir.  Bu tür istismar sanılanın aksine istatistiksel olarak en çok yakın çevre/bilindik kişiler/akraba tarafınca uygulanır. Bunu yapan yetişkinler sıkça çocuğun tanıdığı ve hatta güvendiği birisidir. Ayrıca bir diğer doğru bilinen yanlış ise bu tür olayların en sık ıssız, boş ve karanlık yerlerde gerçekleştiğidir. Maalesef bu tür istismar ile ev ve okul arasında yani çocuğun daha sıkça bulunduğu yerlerde karşılaşıyoruz.

Duygusal İstismar
Duygusal İstismar çocuk da  fiziksel istismar gibi gözle görülür bir hasar bırakmadığından çoğu zaman geç fark edilebiliyor. Çocuk ilgi, sevgi ve bakımdan mahrum bırakılır, aşağılanır, hakaret edilir, ve dolayısı ile ağır psikolojik hasara uğrar. Her çocuğun psikolojisinin sağlıklı gelişebilmesi için güven duymaya, bakım görmeye hakkı vardır aksi takdirde duygusal anlamda bir şiddet meydana gelir.Genelde diğer istismar tipleri ile beraber görülür.

İhmal
İhmal , çocuğa bakmak ile yükümlü olan kişilerin çocuğa karşı olan bir takım görevlerini bilerek ve isteyerek yerine getirmemesi halinde görülür. Buna göre çocuğun eğitim, tıbbi, duygusal, fiziksel beslenme ve giyim gibi gereksinimleri karşılanmaz.

İstismarın nedenleri ve önleme yöntemleri
İstismarın birden çok sebepleri vardır ve genelde uygulayanın psikolojik rahatsızlıkları, kendi mutsuzluğu, yetiştirilme tarzı, iç çatışması, üvey anne veya üvey baba faktörü, gelenek görenekleri, ekonomik sıkıntı ve buna benzer etkenler sebep olmaktadır. Buna yönelik halka eğitim verilmeli, uzmanlar daha sık seminer/makale/sosyal paylaşım/ radyo/ TV/ kitap/ yolu ile herkesi olabildiğince bilinçlendirmeli. Evde ve okulda en baş da kreş/anaokul çağında iyi ve kötü dokunuşları, özel olan ve olmayan bölgeleri, bedenlerinin sınırlarını çocuklara anlatıp aktarmalıdır. Dokunulmasını istemediği taktirde ‘HAYIR’ demeye hakkı olduklarını bilmeliler. Çocuklarımızı öperken bile izin alıp bedenlerine saygı gösterdiğimizi anlamalılar. Öğretmenler ve bilhassa kreş / anaokul /ilkokul/ rehber öğretmenler derslerinde bu konuları işleyip çocuğu uygun şekilde bilgilendirmelidirler. Belki kendiniz bir istismar mağdurusunuz ve ebeveyn olmaya hazırlanıyorsunuz. O zaman önce yaşadığınız travmayı bilinçdışına aktarmak ve kabullenmek için uzmanlara danışmaktan ve destek almakdan kaçınmayın. Genelde bu insanlar her ne kadar başka bir gelecek hayal etselerde öğrendikleri yöntemleri çaresizlik anında kendi çocuklarına uygulamaktan kaçınamayabilirler.

Peki çocuklar neden susarlar?
Çocuklar bilhassa kendilerine inanılmayacağından korkup yaşadıkları travmayı anlatamazlar. Ayrıca tehdit edilmekden ve tekrarlayan istismardan kaçınmak için sessiz kalabilirler.Bazen küçük yaşda henüz yetersiz dil gelişimlerinden dolayı kendilerini doğru ifade edemeyebilirler. Dışlanmakdan, suçlanmak ve hatta cezalandırılmakdan korkup susmayı tercih edebilirler. Utanıp suçluluk duygusuna kapılabilirler. Buna sebep ise yaşadıklarına engel olamadıklarını düşünmeleridir. Bazı cinsel davranışların kötü davranış olduklarını bilmeyebilirler.

Yetişkin olarak yapabileceklerimiz
Çocuklar bazen sadece yeterli bilgiye sahip olmayıp yaşadıklarının ne anlama geldiğini bilmediklerinden dolayı da susabilirler. Ebeveyn olarak öğretmenler ile sıkça iletişim halinde olup onların gözlemlerini ciddiye almalıyız. Aynı şekilde çocuğumuzun ruh hali ve davranışlarında bir tuhaflık sezinlediğimizde uzmanlara danışmalıyız. Çocukla ara ara sohbet edip onu korkutmadan sadece duyguları ve düşünceleri hakkında bilgi edinip ufak çocuklarda evcilik veya benzeri drama oyunları yolu ile ruhsal durumları hakkında ufak araştırmalar yapabilirsiniz. En önemlisi çocuğunuz size birşey anlatmaya çalışıyorsa onu dinlemeli kestirip atmamalı ve kesinlikle ertelememelisiniz. Çocuk sizinle bu özel durumu paylaştığı taktirde soğukkanlılığınızı koruyup abartılı tepkiden kaçınarak, paniğinizi ona hisettirmeden harekete geçmeli duygularını dile getirdiği için ona teşekkür edip her zaman onu dinleyeceğinizi söylemelisiniz. Çocuğun cezalandırılma korkusu karşısında ona yaşadıklarını atlatması için yardım edip durumu birlikte çözeceğinizi anlatmalısınız ki travma sonrası kendini güvende his edebilmesi için bir şansı olsun. Bunların yanı sıra istismara uğradığını veya uğrama riski olduğunu düşündüğünüz kişiler için ( tabi POLİS öncelikli ) ALO 183 aile, kadın, çocuk özürlü ve sosyal danışma hattına ulaşabilir ve sunulan hizmetten yararlanabilirsiniz. Çocuk koruma merkezleri dışında en yakın hastanenin acil servisine gidebilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim

Uzm. Pedagog Sinem Alıcı

 

Etiketler :

Kullanıcı Yorumları


Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Benzer Haberler


21 Haziran 2020, Yorum Yapılmamış
09 Haziran 2020, Yorum Yapılmamış
09 Haziran 2020, Yorum Yapılmamış
18 Mayıs 2020, Yorum Yapılmamış
17 Mayıs 2020, Yorum Yapılmamış
14 Mayıs 2020, Yorum Yapılmamış