Çocuklara odasını toplama, masayı hazırlamaya yardım etme, ödevlerini zamanında bitirme gibi sorumluluklar verilmeli. Belli sorumlulukları düzenli olarak karşılayan çocuklar, kendilerini öz güvenli ve işe yaramış hisseder, ailelerinin de güvenini kazanma fırsatı bulmuş olur. Evde herhangi bir sorun yaşandığında çocukla iletişim kurmak, olayın nedenleri üzerine konuşmak ama bunu yaparken olumlu tavır sergilemek önemli.

Çocuklara daima ailesiyle güvende olduğu hissettirilmeli. Olumsuz olaylar karşısında ailesinden destek gören, sorunlarını ailesiyle konuşabilen çocuklar hem kendilerine hem de çevrelerine karşı güven içinde büyür.

Çocuğa vaat edilen sözler yerine getirilmeli, getirilmesi mümkün olmayan durumlar için bir birey olarak ona da açıklama yapılmalı. Tutarlı davranışlar sergileyen, vaatlerini yerine getiren ailelerin çocukları güven içinde yetişir.

Çocuklar başka arkadaşları ve akranlarıyla mücadele ettirilmemeli, çocuk başkalarıyla karşılaştırılmamalı.

Çocuklarla olan sorunlar başkalarının önünde tartışılmamalı. Bu durum çocuğun kendine ve ailesine olan güveninin azalmasına neden olabilir.

Çocuklara kendilerinin sevildiği, önem verildiği mutlaka hissettirilmeli. Bunu hissettirmek için onlarla sarılma ve öpme gibi fiziksel temaslarda bulunulmalı.

İlgi çekmek amacıyla yapılan yaramazlıklar, yüksek sesle konuşma gibi hareketler önemsenmeli; bunlara zamanında müdahale edilmeli. Bu davranışları sergileyen çocuklar sevgiye ihtiyaç duydukları çağrısında bulunuyor olabilir.

Çocukların sevgi sözcük ve ifadelerinin geçtiği ortamlarda zaman geçirmesi sağlanmalı. Sevginin önemi böylece çocuk için de daha anlaşılır olabilir.

İnsanları, doğayı ve hayvanlarının sevmenin önemli olduğu çocuklara anlatılmalı.

Etiketler :

Kullanıcı Yorumları


Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Benzer Haberler


27 Kasım 2019, Yorum Yapılmamış
14 Kasım 2019, Yorum Yapılmamış
06 Kasım 2019, Yorum Yapılmamış
01 Kasım 2019, Yorum Yapılmamış
23 Ekim 2019, Yorum Yapılmamış
22 Ekim 2019, Yorum Yapılmamış