2-1Yeni yıl için biraz forma girmek kilo vermek zinde olmak daha sağlıklı yaşamak gibi planlarınız mı var? Bunları gerçekleştirmek için harekete geçmenin tam zamanı!

Eğer spora başlamak istiyorsanız fazla para harcamayayım doğayla baş başa olayım kafamı dinleyeyim günlük stresimi atayım diyorsanız koşu  sağlıklı bir insanın yapabileceği en uygun aktivitelerden biridir. Ortalama bir spor ayakkabısı ve şort tshirt aldınızmı artık hazırsınız demektir.

Her ne kadar bodrum oldukça yokuşlu olsada  başta sizi daha az zorlayacak düz rotalar tercih etmek uygun olabilir . Bitez sahili gidiş dönüş  ve Ortakent sahili ve köy içide bu iş için oldukça uygun rotalardır. Ben sıkılmam derseniz Bodrum Şehir stadında maç olmadığı zaman rahatlıkla koşabilirsiniz. Koşu bandı hem tek düzeliği hem de eklemlere daha fazla yük bindirmesi nedeniyle koşucular arasında çok tercih edilmez belki zaman sorunu olanlarda yada kötü havalarda bir alternatif olabilir. Ancak yağmurda çamurda koşmanın da kendine göre ayrı bir tadı vardır ve kirlenmek güzeldir.

Koşuya başlarken sakatlanma riskini azaltmak ve performansınızı daha kısa zamanda arttırmak için bir antreman programı uygulamanız daha iyi olabilir. Artık ülkemizde de  kişisel özelliklerinize göre antreman programı ve danışma veren siteler var.( Antrenmanyap.com vs. ) Ayrıca İngilizceniz varsa internetten ücretsiz bazı programlarda bulabilirsiniz.

Genelde koşuya ilk başlayanlar kısa mesafelerde yorulur bu yüzden koş yürü koş seklinde başlamak uygun olabilir. Biraz sebat ederseniz kısa zamanda koşa bildiğiniz mesafe ve sürelerin hızla arttığını göreceksiniz.  Modern antreman programları hep kalp hızı baz alınarak hazırlanmaktadır. Kalp hızınızı gösteren bir koşu saati çok isinize yarayabilir. Genelde tavsiye edilen aerobik aralıkta kalarak koşmaktır böylece hem vücudu fazla zorlamaz hemde etkili şekilde yağ yakabilirsiniz.  Aerobik üst sınırınızı kabaca 180- yaş formulü ile hesaplıyabilirsiniz. Örneğin 40 yaşında bir kişi 180-40= 140 kalp atım hızını geçmedikçe (tabi 129 altındada kalmadan) o aralıkta en iyi kilo verebilir.

Ülkemizde koşu yarışları da giderek artmaktadır. Ve dünyada da ülkemizde de  maratondan tutunda kısa mesafelere kadar bir çok insan bu yarışlarda amatörce hazırlanıp sınırlarını test etmektedir. Dolayısıyla koşmak hoşunuza giderse bu işi bir adım öteye taşıyıp bir hedef yarış belirleyip buna hazırlanabilirsiniz. Bodrumda da 10 km lik global run koşusu 2 yıldır yapılmaktadır. İstanbul ve Antalya’da da ülkemizin en önemli iki maraton organizasyonu düzenlenmektedir.

Op.Dr.Çağlar Çiftci

Etiketler :

Kullanıcı Yorumları


Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Benzer Haberler


13 Ocak 2020, Yorum Yapılmamış
13 Ocak 2020, Yorum Yapılmamış
27 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış
26 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış
26 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış
26 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış