Bodrum’da Başka Bir Okul

21 Aralık 2015

baskaEbeveynlerden öğretmenlere, çocuklardan aktivistlere, eğitim bilimcilerden çeşitli uzmanlara kadar, Türkiye’deki eğitim meselesiyle derdi olan, konuşup kararmaktan usanmış, “bi’şey yapmalı” diyen geniş bir topluluğun kurduğu bir okul.

Başka okul mu olur diyenlere, Başka Bir Okul Mümkün diyorlar!

Ankara’dan Van’a, İstanbul’dan Kaş’a, Bodrum’dan Çanakkale’ye, İzmir’den Eskişehir’e Türkiye’nin onlarca bölgesinden yüzlerce üyesi, gönüllüsü ve takipçisi olan büyük bir aileler. Çoğu birbirini hiç görmemiş bile; ayrı ayrı yerlerde aynı hayal için didiniyorlar. Ve bütün bunlar tamamen gönüllü emekle yapıyorlar.

Bodrum’da Mutlu Keçi

Mutlu Keçi İlkokulu 2013 yılında açıldı. “Neden bu okulun adı Mutlu Keçi?”, “Neden aşinası olduğumuz okul isimlerinden değil?” diye merak etmiş olabilirsiniz. “Daha demokratik eğitim”, ilk iş olarak da çocuklar kendi okullarının ismini hep beraber koymuşlar. Bürokratik bir engel yaşanmaması amacıyla okulun resmi adı “Özel Yahşi İlkokulu” olarak geçse de, çocuklar ve tüm Bodrumlular için hâlâ “Mutlu Keçi İlkokulu”.

BBOM Derneğinin kendisi okul açmıyor, yerellerinde okul açmak isteyen ebeveyn ve gönüllülere destek oluyor; bu amaçla BBOM eğitim modelini geliştiriyor, aktarıyor, öğretmen eğitimi düzenliyor ve savunu faaliyetleri yapıyor. Yani özetle okulları açmak ve işletmek yerellerin işi; modeli geliştirmek ve yaymak da Derneğin işi. 2015 itibariyle üç BBOM okulu açılmış: Bodrum’da Mutlu Keçi (Özel Yahşi İlkokulu), Ankara’da Meraklı Kedi (Özel İncek İlkokulu) ve İzmir’de Renkli Orman Erken Çocukluk Merkezi. Eskişehir, Çanakkale ve Kaş BBOM okulları da 2016’da açılacak. Ayrıca BBOM Derneği Bodrum Dağbelen’de 2016 yazında faaliyete geçecek “BBOM Öğretmen Köyü”nü açmak için çalışmalarına devam ediyor.

2009 yılında fikirsel temelleri atılan Başka Bir Okul Mümkün Derneği, 2010 Kasım ayında alternatif bir okul modeli geliştirmek ve bu modelin uygulandığı okullar açmak amacıyla kuruldu. 2010 yılı başında toplu buluşmalarına başlayan gönüllü grup, Türkiye’deki mevcut eğitim sisteminin gelişime açık yönlerini tespit etmek, sorunlara çözüm önermek ve sistemli çalışma ile araştırmalara dayanan alternatif bir okul modeli oluşturmak üzere çalışmalara başlamış oldu.

Bağış yapmak, destek olmak isteyen, gönüllü çalışmak isteyenler www.baskabirokulmumkun.net den iletişime geçebilirler.

BBOM-YASA-AFIS-3-3

Etiketler :

Kullanıcı Yorumları


Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Benzer Haberler


13 Ocak 2020, Yorum Yapılmamış
13 Ocak 2020, Yorum Yapılmamış
27 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış
26 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış
26 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış
26 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış