Bebeğimin Gelişimi Normal Mi?

19 Kasım 2015

Bebeğimin gelişimi ayına/yaşına uygun mu?

Anne baba olarak hepimiz mutlu ve sağlıklı bebekler istiyoruz. Bir bebeğin ilk yılı dünyaya uyum sağlamak, etrafı keşfetmek ve sürekli öğrenmek üzerine kuruludur. Bu ilk yılda beyin gelişimi, dili kullanma becerisi düşünme ve muhakeme yeteneklerinin temelleri atılır. İlk bir yıl, bebeğinizin çaresiz bir yenidoğandan, emekleyen, yürüyen kendi isteklerini anlatabilen bir çocuğa dönüşümünü izlediğiniz olağan üstü bir süreçtir. Ancak şunu lütfen unutmayın: Her bebek, bir diğerinden farklı ve özeldir ve gelişim basamaklarını farklı hız ve şekilde çıkar. Her 9 aylık bebek emeklemeyebilir mesela. Ya da yürüme 9 ile 18 ay arası bir dönemde başlayabilir. Biz anne babalar bazen çocuklarımızım gelişimlerine o kadar odaklanıyoruz ki önümüzde hızla büyüyen çocuklarımızın bu keyifli sürecini kaçırabiliyoruz. Bebekler bazen gelişimin bazı kilometre taşlarına diğerlerinden önce ulaşır ve o beceriyi mükemmeleştirmeye çalışırken diğerlerini önemsemiyor olabilir.

Anne babalar olarak bu dönemde bebeğinizin gelişimini desteklemek adına şunları yapabilirsiniz:

Bebek gelişimi için ipuçları

Bebeğinizle bol bol konuşun: Aklınıza konuşacak hiç bir şey gelmiyor mu? Öğlen yaptığınız yemeğin tarifini verin, o gün işyerinde neler yaşadığınızdan bahsedin. Bebeğinize bir şey anlatırken renklerini, oda içindeki konumları da söylerseniz bu daha etkili olacaktır. ‘Odanın köşesinde mavi bir top duruyor.’ gibi. Sesiniz sadece dilin inceliklerini öğretmekle kalmayacak aynı zamanda onu sakinleştirecektir de.

Bebeğinize bol bol kitap okuyun: Bana sık sorulan sorulardan biridir: ‘’Bebeğime ne zaman kitap okumaya başlamalıyım?’’ Bebeğinize yenidoğan döneminden, hatta anne karnından itibaren kitap okuyabilirsiniz. Kitap okumak, hem dil gelişimine katkıda bulunacak hem de okuma sevgisinin gelişimine katkıda bulunacaktır.

Müziğin sihirli gücünden faydalanın: Yumuşak müzikler dinletin veya siz şarkı söyleyin. Kendi sesiniz ile şarkı söylemeniz de hem sözel hem duygusal hem de mental gelişimini destekleme açısından harika olacaktır.

Sarılın: Her fırsatta sarılın, öpün, mıncıklayın. Sevgi dolu bir sarılma hepimizin en temel ihtiyacı olan güven duygusunun gelişmesine olanak verir ve de beden ile beyni büyüten büyüme hormonunun salınmasına vesile olur.

Yaşına uygun oyunlar oynayın: Ama bunu yaparken tüm dikkat ve enerjinizi verin lütfen. Bu her zaman mümkün olmasa da….

Kendinize iyi bakın: Annelik son derece zor bir iştir. Fiziksel, duygusal ve zihinsel olarak iyi bakın. Şurada da anlattığım gibi bebekler, çevresindeki erişkinlerin sağlıklı ilişkileri ile gelişmek üzere programlanmış olarak doğarlar. Depresyondaki bir anne, çocuğu ile kurması gereken duyarlı ruhsal birlikteliği kuramayabilir. Kendinizi iyi hissetiğiniz zaman pozitif bir anne olarak bebeğinizin gelişimine destek olmanız daha kolay olacaktır.

Emzirin: Sağlıklı, doğru ve uygun beslenmenin bebeğinizin hem fiziksel hem de zihinsel gelişimine katkısı son derece büyüktür. İlk 6 ay anne sütü, D vitamini ile desteklendiğinde bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılar. Altıncı aydan sonra uygun şekilde ek gıdaya geçin. Ancak unutmayın ki ilk bir yıl bebeğin ana gıdası anne sütüdür ve 6-12 ayda verilecek ek gıda miktarı 2 çay bardağını geçmemelidir.

Ekrandan uzak tutun: Amerikan Pediatri Akademisi, hayatın ilk iki yılında bebeklerin herhangi bir ekran izlememesini önermektedir. Televizyon, telefon veya bilgisayar ekranı buna dahil. Ekran bebeklerin öğrenme süreçlerine engel olmakta ve bebek gelişimi üzerinde olumsuz etkilere yol açmaktadır. Bebeğinize ekranı kısıtlarken kendiniz de telefon ve televizyon ekranından uzak durarak aile içi pozitif etkileşimi artırmayı ihmal etmeyin. Unutmayın bebekler görerek öğrenirler. Ona ekranı kısıtlarken karşısına geçip telefon ekranında saatler geçirmek uygun bir davranış olmayacaktır.

Bir bebeğin en önemli ihtiyacının sevgi ve güven duygusu olduğunu ve her bebeğin kendi hızında geliştiğini unutmayalım.

guncelanne.com

Etiketler :

Kullanıcı Yorumları


Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Benzer Haberler


13 Ocak 2020, Yorum Yapılmamış
13 Ocak 2020, Yorum Yapılmamış
27 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış
26 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış
26 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış
26 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış