Merhaba…

İlkyazıma güzel bir rivayet ile başlamak istedim. Duyduğumda beni çok hüzünlendiren bu hikâye görünmezi duyduran, var olanlara farklı duygularla inanmamızı sağlayan bir içeriğe sahiptir. Gerçeklik olgusunun hayatımızda geniş yer tuttuğu bir zaman diliminde yaşamaktayız. Küçük ama gerçekliği tartışmaya açık sıcak bir hikâye ile kucaklaşmak için beş dakikanızı ayırmanız yeterli olacaktır. Sağlıcakla kalın…

Kötü ve mutsuz geçirdiği çocukluk dönemi, yalnızlığı, sağlık problemleri -özellikle sağır oluşu- Beethoven’i hayata küstürmüştür. İntihara karar verir ve hatta vasiyetini bile hazırlar. Ancak görme engelli küçük bir kız, Beethoven’e yaşama bakışını tamamen değiştirecektir. Gözleri görmeyen genç kızın ayışığını hiç görememiş ve göremeyecek olması Beethoven’i fazlasıyla derinden etkiler. Ve yaşama yeniden bağlanmasına en büyük sebep olur.

Bir gün Beethoven, bir arkadaşı ile birlikte Viyana sokaklarında dolaşmaya çıkmıştır. Tam o esnada bir apartmandan piyano sesi geldiğini duyar ve kafasını kaldırıp bakar. Apartmanın ikinci katındaki cam açıktır ve Beethoven’i büyüleyen ses oradan gelmektedir. Arkadaşına, çalan kişinin muhteşem çaldığını ve onu görmesi gerektiğini söyler.

Birlikte ikinci kata çıkıp kapıyı çalarlar. Kapıyı açan kadın, Beethoven’i hemen tanır ve şok olur. Beethoven, piyano sesine geldiğini, çalan kişiyi çok merak ettiğini ve muhakkak görmek istediğini söyler. Kadın, piyanoyu çalanın kızı olduğunu ve tanışmaktan mutlu olacağını belirterek Beethoven ve arkadaşını içeri alır. Beethoven, piyano çalan kızın olduğu odaya girer. Annesi kıza, Beethoven’in geldiğini söyler ve küçük kız çok heyecanlanır, hemen ayağa kalkar, fakat kız görme engellidir. Bunu gören Beethoven ise, “Lütfen benden bir şey isteyin.” der, maddi bir şey isteyeceklerini düşünerek. Kızın cevabı şu olur; “Ben hiç ayışığı görmedim, bana ayışığını anlatır mısınız?” Bu durumdan etkilenen Beethoven, bunun üzerine piyanonun başına geçer ve Ayışığı Sonat’ını (Moonlight Sonata), doğaçlama olarak besteler.

“Bu hikâye tamamen rivayettir. Gerçek olup olmadığı kesin olarak bilinmemektedir.”

 

Eğer dinlemek isterseniz…https://www.youtube.com/watch?v=vQVeaIHWWck

 

Kaynak: Organik İnsan

Etiketler :

Kullanıcı Yorumları


Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Benzer Haberler


30 Kasım 2019, Yorum Yapılmamış
27 Kasım 2019, Yorum Yapılmamış
14 Kasım 2019, Yorum Yapılmamış
01 Kasım 2019, Yorum Yapılmamış
23 Şubat 2017, Yorum Yapılmamış
01 Kasım 2016, Yorum Yapılmamış