bebek-tuzlamaAnne adayları dikkat!Bebek tuzlama ölüme yol açabilir

Uzmanlar eski geleneklerden biri olan bebek tuzlamaya karşı uyarıyor. Özellikle Anadolu’da sıkça uygulanan bebek tuzlama bebekleri öldürebiliyor.

Belki onlara iyilik yaptığınızı düşünüyorsunuz ancak durum hiç de öyle değil. Uzmanlar bebek tuzlamanın çok tehlikeli olduğunu belirterek ölüme bile yol açabileceğini belirtti. Büyüyünce terleri kokmasın denilerek tuzlanan bebekler sıvı kaybı hatta beyin kanamasıyla karşı karşıya kalabiliyor.

Bebekleri doğar doğmaz kokmasın diye tuzluyorlar. Yeni doğan savunmasız bebeğin vücuduna sürülen tuz, sıvı kaybına neden oluyor. Böyle olunca bebeğini kendince korumaya çalışan aile, istemeden onun beyin kanaması geçirip ölmesine neden oluyor. Bazı soğuk bölgelerde de bebek doğar doğmaz vücudu toprak ile sarılıyor. Bu da bebeğin tetanos olmasına neden oluyor. Çoğu zaman da bebeğe doğduktan sonra birkaç kez ezan okunmadan anne sütü verilmiyor. Bebeğin gözüne iyi göreceği düşünülerek limon damlatılıyor. Yapılan bu işlemler hemen ters etki göstermezse de bir süre sonra sağlık problemleri olarak kendini gösteriyor.” Yeni anne adaylarını uyaran Prof. Dr. Nejat Narlı, bebeklerin çevreden duyulan bilgilerle değil, bir sağlık kuruluşundaki doktor tavsiyesi ile büyütülmesi gerektiğini vurguladı.

Yeni doğan bebekleri genellikle aile büyüklerinin tavsiyesiyle tuzlandığını belirten Prof. Dr. Narlı şöyle dedi: “Yeni doğan bebekler, aile büyükleri tarafından tuz veya zeytinyağı ile birlikte ovulup banyo ettirilerek ağız, koltuk altı, kasık, dahil tüm vücuda sürülerek tuzlanmaktadır. Ne yazık ki ciltten emilen aşırı miktarda tuz, ciddi ve hayatı tehdit eden hipernatremi (kanda tuz oranının yükselmesi) ile sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle yaşamını yitiren bebekler bulunuyor. Bebeğinizi kesinlikle tuzlamayınız.”

Yeni doğan bebeklerin kokmasın diye tuzlanmasının beyin kanamasına, toprağa sarılmasının ise tetanosa sebep olabileceği belirtilerek, çocukların geleneksel yöntemlerle değil, doktor tavsiyesi ile büyütülmesi istendi.

Etiketler :

Kullanıcı Yorumları


Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Benzer Haberler


13 Ocak 2020, Yorum Yapılmamış
13 Ocak 2020, Yorum Yapılmamış
27 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış
26 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış
26 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış
26 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış