1080xauto1.GÜN Sindirim sistemimizi uzun süredir katletmiş olabiliriz, ancak bunu düzeltmek bizim elimizde ! Öncelikle fast food tüketimine son veriyoruz. İşlenmiş gıdaları, kızartmaları , şarküteri ürünlerini ve asitli içecekleri hayatımızdan çıkartıyoruz. Amacımız bu gıdaların sindirim sistemimize verdiği tahribatı önlemek , toksinlerden arınmak!

2.GÜN Lif kaynağı olan sebze meyvelere yönelmenin vakti geldi. Yüksek lif içeren ve antioksidan özelliği olan sebzelerden bir kür uyguluyoruz.

3.GÜN Vücudumuza doğru yağı almayı öğreniyoruz. Nasıl mı? Zeytinyağı, Fındık yağı gibi az işlenmiş hakiki yağları salata ve yemeklerde kullanıyoruz. Keten tohumu, chia tohumu , avakado , kuruyemiş tüketimini arttırarak bağırsak sağlığımızı koruyoruz.

4.GÜN Karbonhidratı tam tahıllı ekmek, karabuğday, yulaf, kinoa gibi yüksek lif içeren gıdalarla tüketiyoruz. Hem sindirim sistemi düzenleniyor , hem zayıflıyoruz.

5.GÜN Kurubaklagillere yöneliyoruz. Nohut , Fasulye, Mercimek gibi baklagilleri tüketmeden 1-2 saat su içerinde bekletiyoruz. Hem protein alıp hem lif kaynağı sebebi ile sağlıklı besleniyoruz.

6.GÜN Probiyotikleri tanıyoruz. Kefir , Yoğurt, Boza tüketimini arttırarak bakterilerin sindirim sistemimizi koruması için kalkan oluşturuyoruz.

7. GÜN Hayatımıza yürüyüşü eklemeliyiz. Her gün en az yarım saat tempolu yürüyüş yapmaya özen gösteriyoruz. Kas sistemi , sindirim sistemi , beyin ve ruh sağlığımız için kendimize yapacağımız en büyük iyilik.

 

kaynak: www.mynet.com

Etiketler :

Kullanıcı Yorumları


Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Benzer Haberler


21 Haziran 2020, Yorum Yapılmamış
09 Haziran 2020, Yorum Yapılmamış
09 Haziran 2020, Yorum Yapılmamış
18 Mayıs 2020, Yorum Yapılmamış
17 Mayıs 2020, Yorum Yapılmamış
14 Mayıs 2020, Yorum Yapılmamış