Düzenli ve kaliteli bir uyku zihinsel ve bedensel olarak insan sağlığını olumlu olarak etkiliyor. Eğer sabahları yorgun ve halsiz kalkıyor ya da uyku sırasında huzursuzluk hissediyorsanız bu, doğru uyku pozisyonunda uyumadığınızın göstergesi olabilir. Durum böyleyse daha kaliteli bir uyku için sol tarafınıza yatmayı deneyin. Çünkü uyurken sol tarafa yatmanın farkında bile olmadığınız birçok yararı var.

Ayurvedic ve Hint alternatif tıbbı eski zamanlardan bu yana uyurken sol tarafa yatmayı öneriyor. Bunda haklı sebepleri var elbette. Çünkü yapılan araştırmalara göre sol tarafımızın üzerinde uyumak kalbe giden kan dolaşımını iyileştirerek mide yanması gibi semptomları azaltıyor.

Sol tarafınıza yatmak lenf sisteminizi destekler

Vücudun sol tarafı, baskın lenfatik taraftır. Buna göre sol tarafınıza yatmak, lenf bezlerinin lenf sıvısını ve atıkları daha iyi filtrelemesine yardımcı olur. Böylece vücudunuzdaki toksinler daha hızlı atılabilir. Şayet uyurken sağ tarafa yatıyorsanız lenfler açısından durum tam tersi olacak; lenf sisteminiz daha yavaş çalışarak toksinler vücudunuzda birikecektir. Vücutta biriken bu toksinler ise ölümcül hastalık riskini arttıracaktır.

Kalbin sağlıklı çalışmasını sağlar

Doktorlar özellikle hamile kadınlara sol taraflarına yatmayı önerir. Çünkü sol tarafa yatmak kan dolaşımını sağlar. Hamile kadınlar için yapılan bu öneri aslında herkes için geçerli. Sol tarafa yatmak kalp üzerindeki baskıyı hafiflettiği için sağlığık açısından faydalıdır.

Sindirimi kolaylaştırır

Sol tarafımıza yatmanın sindirim sistemimiz üzerinde de olumlu etkileri bulunuyor. Sol tarafımıza yattığımız zaman midemizdeki besin kalıntıları kalın bağırsaktan inen kolona kolayca geçiş sağlar. Aynı zamanda mide ve pankreasın doğal ve rahat bir pozisyonda durmasını sağlayarak pankreatik enzimlerin ve sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına olanak tanır.

Reflüyü hafifletir

Uyurken sol tarafımıza yatmak mideyi de doğrudan etkiliyor. Bunun temel nedeni ise midenin vücudumuzun sol kısmında bulunuyor olması. Sol tarafa yatmak bu açıdan reflü üzerinde olumlu etkiler yapıyor. Bunun için reflü belirtilerini hissetmeye başladığınız an, yaklaşık 10 dakika sol tarafınıza yatmanın büyük faydasını göreceksiniz.

Sırt ve bel ağrılarını giderir

Kronik bel ve sırt ağrısından muzdarip olanlar için en doğru uyku pozisyonu sol tarafa yatmaktır. Böylece omurga üzerindeki yük hafifler ve daha rahat bir uyku ortamı yaratılır.

Fetüse giden kan akışını artırır

Sol tarafa yatarak uyumak hamile kadınlara sıkça söylenir. Çünkü bu uyku pozisyonu kan dolaşımını düzenlemenin yanı sıra bel üzerindeki baskıyı ve rahmin karaciğeri sıkıştırmasını önler. Böylece rahme, böbreklere ve fetüse giden kan akışını artırır.

Genel olarak sol tarafımıza yatarak uyumanın sağlığımız için birçok olumlu katkısından bahsetsek de kalp rahatsızlığı, uyku apnesi, glokom, karpal tünel sendromu gibi rahatsızlıklara sahip olanlar için aksi sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden benzer rahatsızlıklara sahip biriyseniz uyku pozisyonunuz hakkında bir doktor tavsiyesi mutlaka almalısınız.

https://www.mynet.com/neden-uyurken-sol-tarafiniza-yatmalisiniz-1209654-mykadin

Etiketler :

Kullanıcı Yorumları


Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Benzer Haberler


03 Şubat 2020, Yorum Yapılmamış
03 Şubat 2020, Yorum Yapılmamış
13 Ocak 2020, Yorum Yapılmamış
13 Ocak 2020, Yorum Yapılmamış
27 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış
26 Aralık 2019, Yorum Yapılmamış